Yeşil teori ve küresel çevre sorunları: Karadeniz örneğinin analizi
Green theory and global environmental problems: Analysis of the Black Sea case
- Tez No: 766644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Şüphesiz ki Küresel Çevre Sorunları dünyanın herhangi bir yerinde çevreye verilen zarar ve yaşamı etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İklim değişiklikleri, sıcaklıkların artması, buzulların erimesi, doğal bitki örtüsünün değişmesi gibi birçok nedenler uluslararası küresel çevre sorunu olarak kabul edilmektedir. Yeşil Teori de bu küresel çevre sorunlarına çözüm odaklı yaklaşan bir teori olarak karşımıza çıkmaktadır. Bozulan çevreye tepki olarak çıkmış olan bu teori, oluşan sorunlara kapsamlı incelemeler yaparak küresel iş birliği uygulanmasını öngörmektedir. Aynı zamanda sorunların kaynağına inerek sistemsel değişimler yapmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında, Yeşil Teori ve Küresel Çevre Sorunları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Yeşil Teori'nin küresel çevre sorunlarına uygulanabilirliği sınanmıştır. Küresel çevre sorunlarının Karadeniz'e komşu ülkelere yarattığı etkilerin ekonomik açıdan istatistiki analizinin yapılması, çevre sorunlarının çözümüne ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, global environmental problems emerge as a problem that affects the environment and life in any part of the world. Many reasons such as climate changes, increased temperatures, melting of glaciers, and changes in natural vegetation have been accepted as international global environmental problems. In Green Theory, this is a theory that approaches global environmental problems with a solution-oriented approach. This theory, which emerged as a reaction to the deteriorating environment; ıt foresees the application of global cooperation to the emerging problems by making comprehensive examinations. At the same time, it aims to make systemic changes by going down to the source of the problems. In this thesis, the relationship between Green Theory and global environmental problems is discussed. The applicability of green theory to global environmental problems has been tested. Making a statistical analysis of the effects of global environmental problems on the countries neighboring the Black Sea will shed light on the solution of environmental problems.