Pandemi sürecinde sosyal hayat ve din: Oltu örneği
Social life and religion in the pandemic process: The example of Oltu
- Tez No: 766649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Salgın hastalık çok eski geçmişe sahip bir olgudur. Salgın hastalıklar her yüzyılda insanları etkileyen hastalıklardır. Her yüzyıla damgasını vuran salgın hastalıklar tarihine 2019 yılında Wuhan 'da ortaya çıkan, insanlara damlacık ve hava yoluyla kolayca bulaşan ve pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgın hastalığı her geçen gün toplumlar üzerinde etkisini artırarak devam etmektedir. Bu çalışmanın yapılmasındaki temel amaç ise pandemi sürecinde bireylerin sosyal hayatlarının ve dini yaşamlarının nasıl olduğunu öğrenmektir. Bu çalışmayla dünyayı etkisine altına alan Covid-19 virüsünün kısıtlamalarla beraber insanların sosyal hayatlarını ve dini yaşantılarını nasıl etkilediğini, nasıl şekillendirdiğini aynı zamanda nasıl devam ettirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma anket tekniğinin kullanıldığı nicel çalışmadan oluşmaktadır. Çalışmada literatür taramasından yola çıkılarak mikrop, hastalık, salgın, geçmişte yaşanan bulaşıcı hastalık türleri, sosyal hayat ve din konuları literatür ekseninde değerlendirilmiştir. Anket tekniğinin kullanıldığı bulgular kısmında Oltu ilçesinde yaşayan 477 kişi üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, pandemi sürecinde sosyal hayat ve din söz konusu olduğu zaman bireylerin eğitim, ekonomik durum, akrabalık ve komşuluk ilişkileri, alışveriş, psikoloji, hobiler, tüketim alışkanlıkları, dindarlık, ibadet, inanç, kader inancı, kul hakkı, tefekkür gibi hususların değiştiği bulgularına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Epidemic is a phenomenon with a very old history. Epidemics are diseases that affect people every century. The Covid-19 epidemic disease, which emerged in Wuhan in 2019, easily transmitted to people by droplets and air and declared as a pandemic, continues to increase its impact on societies day by day. The main purpose of this study is to learn how the social and religious lives of individuals are during the pandemic process. With this study, it is aimed to reveal how the Covid-19 virus, which has taken the world under its influence, affects and shapes people's social and religious lives, along with restrictions, and how it continues at the same time. This study consists of a quantitative study using the questionnaire technique. In the study, based on the literature review, germs, diseases, epidemics, types of infectious diseases in the past, social life and religion were evaluated on the axis of the literature. In the part of the findings where the survey technique was used, a survey was conducted on 477 people living in the district of Oltu. According to the research findings, when it comes to social life and religion in the pandemic process, the issues such as education, economic situation, kinship and neighborly relations, shopping, psychology, hobbies, consumption habits, religiosity, worship, belief, belief in fate, the right to use, contemplation have changed. findings were found.