Fotovoltaik panellerde farklı tasarımların verime etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different designs on production in photovoltaic panels
- Tez No: 766666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mevcut enerji kaynakları içerisinde hem yenilenebilir hem de çevreci olduğundan dolayı güneş enerjisi tercih sebeplerindendir. Halihazırda kullanılan panellerde ise tek tip bağlantı uygulanmaktadır. Panellerde uygulanan bağlantı hücreler arası seri bağlantı şeklindedir. Panelin içerisinde hücrelerin arasındaki tüm bağlantının seri olması bazı olumsuz durumları da yanında getirmektedir. Bu tez çalışmasında her hücresi diğerlerinden bağımsız bir güneş paneli tasarlanmış ve imal edilmiştir. Her hücrenin birbirinden bağımsız olması hücreler arası bağlantının farklı şekillerde yapılabilmesi için kullanılacak bir opsiyondur. Panelde bulunan hücrelerle birbirinden farklı seri ve paralel hücre bağlantıları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu bağlantılardan flaş test ile ölçümler yapılmıştır. Ölçümlerden elde edilen değerler karşılaştırıldığında % 10' a varan artış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is one of the reasons for preference, as it is both renewable and environmentally friendly among existing energy sources. A single type of connection is applied in the panels currently used. The connection applied in the panels is in the form of serial connection between cells. The fact that all the connections between the cells in the panel are serial also brings some negative situations. In this thesis, a solar panel is designed and manufactured, each cell independent of the others. The fact that each cell is independent from each other is an option to be used to make the connection between cells in different ways. Different serial and parallel cell connections are created with the cells on the panel. Measurements were made with the flash test from these connections. When the values obtained from the measurements were compared, an increase of up to 10% was obtained.