Müzik sosyolojisi açısından müzisyenlerin deneyimlerinin bir değerlendirmesi: Samsun örneği
An evaluation of musicians' experiences in terms of music sociology: The case of Samsun
- Tez No: 766687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHE BAŞAK ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Samsun kentindeki müzisyenlerin mesleklerini icra ettikleri yerlerde ve sosyal çevrelerinde hangi durum ve tepkilerle karşılaştıklarını, bunlardan nasıl etkilendiklerini ve bunu nasıl etkilediklerini, çalışılan yer, dinleyiciler, birlikte çalışılan kişi ve karşılaştıkları olaylar bağlamında bunu nasıl deneyimlediklerini anlamak adına müzik sosyolojisi açısından bir değerlendirme yapılmıştır. Müzisyenlerin, sosyal çevreleri, icra ettikleri müzik türleri ve icra edilen yerler temel alınarak müzisyenlerin deneyimlerinin benzer ve farklı yönlerine bakılmıştır. Çalışmada, dinleyici taleplerinin müzisyenlerin icra ettikleri müziğe etkisini, Samsun kentinin farklı yerlerinde farklı müzik türlerini icra ederken müzisyenlerin karşılaştıkları tepkiler açısından anlamak da amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma olan çalışmada, bu tür araştırmanın tekniklerinden olan yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Araştırma bulguları içerisinde talebe göre icra edilen ve seçilen müzik türleri, statü göstergesi olarak kent merkezleri ve farklı etkenlere bağlı olarak müzisyene verilen değer gibi konular yer almaktadır. Kent merkezinin katılımcılar tarafından hem ticari anlamda hem de yüksek statülü olarak görülmesi bakımından daha çok tercih edildiği, müzisyenliğin meslek olarak ekonomik getirisinin yanında sanat icra etmenin önemsendiği, farklı müzik türlerini icra etmenin farklı etkenlere bağlı olarak değiştiği, işbirliğinin nasıl işlediği gibi etken ve konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted in Samsun aims to understand the situations and reactions that the musicians encounter in different places where they practice and preform their profession and in their social and professional milieu. With a focus on situations by which musicians are affected and they affect, the research explores how they perceive these situations, how they experience it in the context of their relationship with music as a profession and artistic production and others in the context of music sociology literature. In the study, it is aimed to understand the effects of audience's demands on the music they perform, the types of music and the reactions they encounter while performing music in different places and areas of the city. Based on the musicians' social environment, the types of music that they perform and the places of performance, the similar and different aspects of the musicians' experiences have been examined. As a qualitative research, this study is based on semi-structured interviews, which were conducted with different musicians in different areas of the city who perform different types of music. Among the research findings, the types of music chosen and performed according to the audience's reactions, the city center as a status indicator and the value of musicians according to different factors such as people and their reactions, financial issues, the environment and process could be stated as the main themes. It has been seen that the city center is preferred more in terms of considering it as a high-status symbol. On the other hand, performing their arts is salient vis-à-vis the types of music they prefer to perform due to the different factors, including how the cooperation works.