Bilgi teknolojilerinin insan kaynakları yönetimi performansına etkisinin işgören tutumları üzerinden değerlendirilmesi: Hitit Üniversitesi örneği
Evaluation of the effect of information technologies on human resources management applications on employee attitudes: The case of Hitit University
  1. Tez No: 766693
  2. Yazar: ATİLLA YENİŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SOYOCAK ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde örgütlerin sahip oldukları en önemli ve en kıymetli varlığı konumundaki insan kaynağının yönetimi büyük önem arz etmektedir. İnsan kaynağının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması adına kamu ve özel sektördeki örgütler tarafından kullanılan insan kaynakları yönetimi uygulamalarında artık bilgi teknolojilerinden de faydalanıldığı görülmektedir. İKY uygulamaları açısından faydalanılan bilgi teknolojilerinin örgütlerin yapısına uygunluğu ve işgörenleri tarafından benimsenmesi bu teknolojilerin uygulanabilirliği açısından son derece önemlidir. Bu kapsamda çalışma, günümüz bilgi teknolojilerinin kamudaki insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerindeki etkilerini işgören tutumları üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışma, bir kamu kurumu olan Hitit Üniversitesi'nde görev yapan akademik, idari ve 4D personel statüsündeki işgörenlerin bilgi teknolojilerinin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisine yönelik tutumları üzerinden değerlendirilmesini ortaya koymaktadır. Bu çalışma sonucunda elde edilen işgören tutumları değerlendirmeleri neticesinde; bilgi teknolojilerinin, kamudaki insan kaynakları yönetimi uygulamalarına olumlu anlamda etki ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the management of human resources, which is the most important and most valuable asset of organizations, is of great importance. It is seen that information technologies are also used in human resource management practices used by organizations in the public and private sectors in order to use human resources effectively and efficiently. The suitability of the information technologies used in terms of HRM practices with the structure of the organizations and their adoption by the employees is extremely important in terms of the applicability of these technologies. In this context, the study aims to evaluate the effects of today's information technologies on human resources management practices in the public through employee attitudes. For this purpose, the study reveals the evaluation of academic, administrative and 4D personnel working at Hitit University, a public institution, through their attitudes towards the effect of information technologies on human resources management practices. As a result of the evaluations of employee attitudes obtained because of this study; It is seen that information technologies have a positive effect on human resource management practices in the public.