Risk altındaki çocuklara yönelik önleme ve toplum destekli polislik uygulamaları
Prevention and community policing practices for children at risk
  1. Tez No: 766711
  2. Yazar: SEVİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALMA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada damgalama teorisi üzerinden, damgalamanın kişinin hayatında sebep olduğu döngü açıklanmış, önleme konusunun öneminden bahsedilmiş, önleme programlarının temelini oluşturan çocukların suçla ilişkilenmesine sebep olan risk faktörleri ve toplum destekli polislik yaklaşımı ele alınmıştır. Risk altındaki çocukların suça sürüklenmesinin önlenmesi için uygulanan programlar ve toplum destekli polisliğin önlemedeki etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, risk altındaki çocukların suçla ilişkilenmesinin önlenmesi amacıyla pek çok farklı ülkede, farklı önleme programlarının yürütüldüğü anlaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda programların suç önlemede etkili olabildiği, yanı sıra toplum destekli polislik uygulamalarının da çocuk suçluluğunu önlemeye katkı sunduğu söylenebilir. Uygulamaların etkili olmasında çocuk suçluluğunun bütünsel olarak, multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması gerektiği düşünülmektedir. Uygulamalarda, çocuğun ilişikte olduğu okul, aile gibi tüm paydaşları güçlendirmenin önlemeye katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Diğer yandan, toplum destekli polislik uygulamalarının etkisinin artırılmasında öncelikli olarak yaklaşımın benimsenmesinin, yanı sıra vatandaşa iyi anlatılmasının önemli olduğu, vatandaş katılımının etkiyi artırmada önemli bir yeri olduğunu olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cycle caused by stigmatization in one's life is explained through labeling theory, the importance of prevention is mentioned, the risk factors that cause children to be associated with crime, which is the basis of prevention programs, and the community-supported policing approach are discussed. The effect of assisted policing on prevention has been tried to be understood. As a result of the study, it can be said that the programs can be effective in preventing crime. Further, it is possible to conclude that community policing practices contribute to the prevention of juvenile delinquency. At the same time, it is demonstratively clear that juvenile delinquency should be handled holistically and with a multidisciplinary approach in order for the practices to be effective. In practice, it is expected that empowerment of all stakeholders, such as the educational institutions and family that the child is associated with, will contribute to prevention. On the other hand, it is concluded that in increasing the impact of community-supported policing practices, it is important to adopt the approach as a priority, as well as to explain it well to the citizens, and that citizen participation will be effective in increasing the effect.