Acil serviste pulmoner emboli saptanan hastalarda kardiyak biyomarker ve transtorasik EKO sonuçlarının prognostik değeri
Prognostic value of cardiac biomarker and transthoracic ECHO results in patients with pulmonary embolism in the emergency department
  1. Tez No: 766729
  2. Yazar: HÜSEYİN FURKAN KÜÇÜKBEZİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞIN İPEKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Pulmoner Emboli klinik seyrini kardiyak biyomarkerlar ve EKO ile birlikte değerlendirilmesini sağlayıp, mortalite ile prognoz üzerine etkisini değerlendirmek hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Mart 2021–Eylül 2022 tarihleri arasındaki başvurular sonucunda uygun görüntüleme tekniği ile pulmoner emboli olarak raporlanmış hastalardan 18 yaşından büyük olanlar ve EKO ile görüntülemesi uygun olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Prospektif yapılan çalışmada laboratuar değerleri kayıt altına alınıp; yaş, cinsiyet, komorbidite, semptom, vitaller, EKO bulguları, EKG ve radyolojik bulgularına göre değerlendirilmiştir. Bulgular: 88 hasta dahil edilen çalışmada 39 erkek hasta (%44,32) ve 49 kadın hasta (%55,68) vardır. Hastaların ortalama yaşı 64,09 ± 15,71 çıkmıştır. Semptomlar içinde en çok görülen %59,09 ile nefes darlığı olup komorbiditelerden HT %48,86 (n=43) en sık saptanmıştır. Özellikle malignite ile birlikte PE'de meydana gelen mortalite (30 günlük) arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to evaluate the clinical course of Pulmonary Embolism together with cardiac biomarkers and Echocardiograghy, and to evaluate its effect on mortality and prognosis. Materials and Methods: Among the patients who were reported as pulmonary embolism with the appropriate imaging technique as a result of the applications between March 2021 and September 2022, those over the age of 18 and those who were eligible for imaging with Echocardiograghy were included in the study. In the prospective study, laboratory values were recorded; age, gender, comorbidity, symptoms, vitals, ECHO findings, ECG and radiological findings were evaluated. Results: In the study, which included 88 patients, there were 39 male (44,32%) and 49 (55.68%) female patients. The mean age of the patients was 64,09 ± 15,71 years. Dyspnea was the most common symptom with 59,09%, and HT was the most common comorbidity with 48,86% (n=43). In particular, a significant correlation was found between malignancy and mortality (30 days) in PE (p0,05).