İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp fakültesi sağlık çalışanlarında pandemi döneminde tükenmişliğin değerlendirilmesi ve aile desteğinin etkisi
Evaluation of burnout during the pandemic period and the effect of family support in healthcare workers of İstanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of medicine
- Tez No: 766728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda; İstanbul Üniversitesi –Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde pandemi süresince görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının, COVID-19 hastalarıyla temas derecelerine göre, aile desteği ve tükenmişlik durumlarını değerlendirmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, kesitsel-tanımlayıcı bir araştırma olup, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde pandemi süresince COVID-19 ile ilgili birimlerde görev yapmakta olan 120 sağlık çalışanına sosyodemografik ve kişisel özellikleri içeren veri anketi, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ile algılanan Aile Desteği Ölçeği (ADÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bağımsız örneklem normal dağıldığında t testi, normal dağılmadığında ise Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Üçlü grup karşılaştırması, veriler normal dağıldığında Tek Yönlü Varyans Analizi testi, normal dağılmadığında ise Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Ölçek alt grupları arasındaki ilişki Spearman korelasyon ve Pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to evaluate the family support and burnout situations of health care providers who worked in Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine during the pandemic, according to their contact level with Covid 19 patients. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional-descriptive research. A data questionnaire containing socio-demographic and personal characteristics, Maslach Burnout Inventory (MBI) and Family Support Scale (FSS) were applied to 120 healthcare professionals working in the units related to COVID-19 during the pandemic at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine. SPSS 25.0 was used in the analysis of data. The independent sample was evaluated with t-test when it is normally distributed and with the Mann-Whitney U test when it is not normally distributed. Three-group comparison was made with the One-Way Analysis of Variance Test when it is normally distributed and with the Kruskal Wallis test when it is not normally distributed. The relation between scale subgroups was evaluated with Spearman correlation and Pearson correlation analysis. P values