12-15 yaş arası kadın güreşçilerde 8 haftalık farklı denge egzersizlerinin statik ve dinamik denge performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8 WEEKS of differentbalance exercises on static and dynamic balance performance in women wrestlers aged 12-15
- Tez No: 766732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; 12-15 yaş arası güreşçilere uygulanan 8 haftalık denge antrenmanının, dinamik denge, statik denge performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 39 gönüllü kadın güreşçi katılmıştır. Denekler rastgele dinamik denge egzersiz grubu (DDE, n = 13 ), statik denge egzersiz grubu (SDE, n = 13) ve kontrol grubu (n = 13) olarak 3 gruba ayrıldı. Dinamik denge egzersiz grubuna dinamik, Statik denge egzersiz grubuna statik denge antrenman programı 8 hafta ve haftada 3 gün olmak üzere uygulandı. Her 3 gruba da dinamik denge ölçümü için yıldız denge testi ve statik denge ölçümü için flamingo denge ön testi uygulandı. Bu araştırmaya katılan deneklerin boy uzunlukları hassaslık derecesi 0.01 mm olan (Mesilife MR- 200) stadiometre ile vücut ağırlıkları ise İnbody 270 ile ölçülmüştür. Grupların kendi içinde ön test ve son test arasındaki farkları Wilcoxon Signed Ranks Testi ve gruplar arası karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi. İstatistik analiz sonucunda 8 hafta sürdürülen farklı denge egzersizlerinin güreşçilerin statik dinamik denge ve dinamik performansını olumlu şekilde geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; The aim of this study is to examine the effect of 8-week balance training applied to wrestlers aged 12-15 on dynamic balance and static balance performance.39 volunteer female wrestlers participated in the study. The subjects were randomly divided into 3 groups as dynamic balance exercise group (DDE, n = 13), static balance exercise group (SDE, n = 13), and control group (n = 13). The dynamic balance training program was applied to the dynamic balance exercise group, and the static balance training program was applied to the static balance exercise group for 8 weeks and 3 days a week. Star balance test for dynamic balance measurement and flamingo balance test for static balance measurement were applied to all 3 groups. The height of the subjects participating in the study was measured with a stadiometer with a precision of ± 0.01 mm (Mesilife MR-200), and their body weights were measured with Inbody 270. The differences between the groups within themselves between the pre-test and the post-test were evaluated with the Wilcoxon Signed Ranks Test and the comparisons between the groups were evaluated with the Mann-Whitney U test. As a result of the statistical analysis, it was determined that 8-week balance exercises positively improved the static dynamic balance and dynamic performance of the wrestlers.