Yarı rijit kaplama için geliştirilen lateks katkılı çimento harcının erken dayanım özelliklerinin belirlenmesi
Determination of early strength characteristics of latex additive cement mortar developed for semi-rigid pavement
  1. Tez No: 766733
  2. Yazar: AZAD DİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yarı rijit kaplama, ülkemizde yaygın olarak kullanılan esnek kaplama ve ülkemizde henüz deneme aşamasında olan ancak dünya genelinde daha yaygın olarak kullanılan rijit kaplamanın üstün özelliklerini bütünleştiren kompozit bir üstyapı kaplama tipidir. Yarı rijit kaplama, boşluklu yapısı olan poroz asfaltın içerisindeki hava boşluklarının çimento harcı ile doldurulmasıyla meydana gelmektedir. Bu yüksek lisans tezi çalışmasının ilk aşamasında yarı rijit kaplamanın akışkan çimento harcına ait performansı iyileştirilerek erken dayanım özelliklerinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Akışkan çimento harcın erken dayanım performansı yarı rijit kaplamanın trafiğe açılma süresinin belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Bu doğrultuda akışkan çimento harcın içerisinde süper akışkanlaştırıcı, lateks (aderans arttırıcı), priz hızlandırıcı ve priz geciktirici kimyasal katkılar farklı oranlarda kullanılarak harç formülasyonları oluşturulmuştur. Bu kimyasal katkıların harcın erken dayanım performansına olan etkisi incelenmiştir. Akışkan harcın performansının ölçülmesi için akışkanlık testi, kanama testi, basınç dayanımı testi, eğilme dayanımı testi ve büzülme testleri uygulanmıştır. Bu testlerin sonucunda en iyi performansa sahip harç dizaynını bulmak için çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan VIKOR yöntemi kullanılmıştır. Buna göre akışkan çimento harcının optimum formülasyonu; %52.5 su-çimento, %0.6 süper akışkanlaştırıcı, 60'ta 1 lateks katkı ve %3.5 priz hızlandırıcı olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın ikinci aşamasında ise optimum çimento harcı ile kontrol çimento harcı, büyük dikdörtgen kalıplarda poroz asfalt içine dökülerek yarı rijit kaplamaya ait erken dayanım performansının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yarı rijit kaplamaya ait performansın test edilmesinde; Marshall stabilite ve akma, nem hasarına karşı direnç, basınç dayanımı, permeabilite, donma-çözülme, yüzey pürüzlülüğü ve cantabro deneyleri uygulanmıştır. Akışkan çimento harcı içerisinde lateks ve priz hızlandırıcı kimyasal katkıların kullanılması ile yarı rijit kaplamanın erken dayanım performanslarında bariz iyileşmeler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Semi-rigid pavement is a composite pavement type that combines the superior features of the flexible pavement, which is widely used in our country, and the rigid pavement, which is still in the trial phase in our country but is more widely used around the world. Semi-rigid pavement is formed by filling the air voids in the porous asphalt with cement mortar. In the first stage of this master's thesis, it is targeted to analyse the early strength performance of the semi-rigid pavement by improving the performance of the semi-rigid pavement of the fluid cement mortar. Early strength performance of fluid cement mortar is a significant factor in terms of determining the traffic opening time of the semi-rigid pavement. Accordingly, mortar formulations have been constituted by using super plasticizer, latex (adherence enhancer), set accelerator and set retarder chemical admixtures at varied rates in the fluid cement mortar. The effect of these chemical additives on the early strength performance of the mortar has been examined. In order to measure the performance of the fluid cement mortar, fluidity test, bleeding test, compression strength test, bending strength test and shrinkage tests have been applied. As a result of these tests, to find the mortar design with the optimum performance VIKOR method, which is one of the multi-criteria decision-making methods has been used. Accordingly, the optimum formulation of the fluid cement mortar, %52.5 water-cement rate, %0.6 super plasticizer, 1 in 60 latex additive and %3.5 set accelerator have been determined. In the second stage of this study, it has been aimed to determine the early strength performance of the semi-rigid pavement by pouring the optimum cement mortar and the control cement mortar into porous asphalt in the large rectangular moulds. Marshall stability, Indirect tensile strength, compressive strength, permeability, freeze-thaw, skid resistance and cantabro tests have been applied to test the performance of the semi-rigid pavement. Significant improvements were observed in the early strength performances of the semi-rigid pavement with the use of latex and set accelerator chemical additives in the fluid cement mortar.