Uzundere (Karabağlar-İzmir), İslam (Saimbeyli-Adana) ve İslam (Feke-Adana) yerleşim birimlerindeki heyelanların jeolojik ve jeofizik yöntemlerle tespiti ve korelasyonu
Detection and correlation of landslides in Uzundere (Karabağlar-Izmir), Islam (Saimbeyli-Adana) and Islam (Feke-Adana) settlements with geological and geophysical methods
  1. Tez No: 766750
  2. Yazar: ÖZLEM ATMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, dünyada etkisi giderek artan, can ve mal güvenliğinin yanı sıra; ekonomik ve sosyolojik açıdan da toplumları etkileyen heyelanın üç farklı çalışma alanında; potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışmak ve korelasyonunu yapmaktır. Bu kapsamda; Saimbeyli (Adana), Feke (Adana) ve Karabağlar (İzmir) çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma alanlarının depremselliğinin heyelan aktivitesine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Jeofizik çalışmalardan; Saimbeyli (Adana)'de 2 ölçüm ERT, 2 ölçüm MASW; Feke (Adana)'de 3 ölçüm ERT, 2 ölçüm MASW ve 3 ölçüm DES; Karabağlar (İzmir)'da 9 ölçüm ERT, 25 ölçüm MASW, 11 ölçüm DES ve 20 ölçüm Mikrotremor yapılmış; Saimbeyli'de 4 lokasyonda; Feke'de 5 lokasyonda, Karabağlar'da 71 lokasyonda sondaj çalışması; Feke'de inklinometre ve presiyometre; Saimbeyli'de inklinometre arazi deneyleri yapılmıştır. Hazırlanan jeolojik kesitler üzerinde şev stabilite analizi yapılarak güvenlik sayısı (Fs) hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; Saimbeyli çalışma alanında zemin; Birleşik Zemin Sınıflaması Sistemine göre“GC”, Feke çalışma alanında“CI”, Karabağlar'da ise“CL”ve“CI”olarak tanımlanmıştır. Vs hızlarına göre Saimbeyli, Feke ve Karabağlar çalışma alanının zemin sınıfı“ZC”olarak belirlenmiştir. Saimbeyli'de yapılan ERT çalışmasında, jeolojik birimlerin özdirenci 11.7-456 Ωm; Feke'de 2.4-143845 Ωm, Karabağlar'da 6.23222 Ωm olarak ölçülmüştür. To değerlerine göre Saimbeyli ve Feke“A”(Düşük) tehlike, Karabağlar“B”(Orta),“C”(Yüksek) ve“D”(Çok yüksek) tehlike sınıfına girmektedir. Saimbeyli'de yapılan inklinometre çalışmasında yamaçta herhangi bir hareket ölçülmemişken; Feke'de ilk 0.0-6.00 metre derinlikte, yamaçta 3-5 mm hareketin olduğu, 5-15 metre derinlikte de hareket başlangıçları tespit edilmiştir. Saimbeyli'de statik durum için hesaplanan Fs 1.123, Feke'de 1.075, Karabağlar'da 1.083, 1.07; dinamik durum için hesaplanan Fs Saimbeyli'de 0.791, Feke'de 0.777, Karabağlar'da 0.978, 0.988 olarak hesaplanan alanlarda stabilite sorunu yaşanacağı ve kayma tipinde heyelanların gelişebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is trying to reveal the potential and making the correlation in three different study areas of landslide, the effect of which is increasing in the world and which also affects societies economically and sociologically in addition to the safety of life and property. In this context; Saimbeyli (Adana), Feke (Adana), and Karabağlar (İzmir) study areas were selected. İt was investigated whether the seismicity of the study areas had an effect on the landslide activity. From geophysical studies; 2 measurements of ERT, 2 measurements of MASW in Saimbeyli (Adana); 3 measurements of ERT, 2 measurements of MASW, and 3 measurements of DES in Feke (Adana); In Karabağlar (İzmir), 9 measurements of ERT, 25 measurements of MASW, 11 measurements of DES and 20 measurements of Microtremor were made; In Saimbeyli, at 4 locations; At 5 locations in Feke and at 71 locations in Karabağlar, drilling works were made; Inclinometer and pressuremeter in Feke; Inclinometer field experiments were carried out in Saimbeyli. Slope stability analysis was performed on the prepared geological sections and the safety number (Fs) was calculated. As a result of this study; The floor, according to the Unified Soil Classification System, was defined as“GC”in the Saimbeyli study area; as“CI”in Feke, as“CL”and“CI”in Karabağlar. According to the Vs velocities, the soil class of the Saimbeyli, Feke, and Karabağlar study areas was determined as“ZC”. In the ERT study conducted in Saimbeyli, the resistivity of the geological units was 11.7-456 Ωm; It was measured as 2.4-143845 Ωm in Feke and 6.23-222 Ωm in Karabağlar. According to ''To'' values, Saimbeyli and Feke are in“A”(Low) hazard class, while Karabağlar is in“B”(Medium),“C”(High), and“D”(Very High) hazard class. While no movement was measured on the slope in the inclinometer study conducted in Saimbeyli; In Feke, at the first 0.0-6.00 meters depth, there was 3-5 mm of movement on the slope, and the beginnings of the movement were detected at a depth of 5-15 meters. Fs calculated for the static situation in Saimbeyli was 1.123, in Feke 1.075, in Karabağlar 1.083, 1.07; It is predicted that there will be stability problems and slip-type landslides may occur in the areas in which Fs calculated for the dynamic situation is 0.791 in Saimbeyli, 0.777 in Feke, 0.978 and 0.988 in Karabağlar.