Duygusal zekâ ve yeme tutum davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional intelligence and eating attitude behaviors
  1. Tez No: 766751
  2. Yazar: CEYLAN KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, 18-25 yaş aralığında fiziksel ve psikolojik herhangi bir sağlık sorunu olmayan üniversite öğrencilerinin duygusal zekâları, yeme tutum davranışları ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya İstanbul Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan gönüllü toplam 207 kişi katılmıştır. Bu tanımlayıcı çalışmada, 41 sorudan oluşan Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve 26 sorudan oluşan Yeme Tutum Testi (YTT-26) çevrimiçi anket yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 207 kişinin yaş ortalaması 21,15±1,41 yıl, beden kütle indeksleri ortalama 22,29±3,97 kg/m2 olarak bulunmuştur. Katılımcıların 136'sı (%65,7) normal, 34'ü (%16,4) fazla kilolu, 9'u (%4,3) obezdir. Çalışmaya katılan kişilerin yeme tutum bozukluğu puanları ortalama 9,40±7,87 olarak bulunmuştur. Yeme tutum kesme puanına göre normal yeme tutumu olanlar 185 kişi (%89,4); bozulmuş yeme tutumu olanlar 22 kişidir (%10,6). Katılımcıların BKİ sınıflarına göre yeme meşguliyetlerinde anlamlı farklılık saptanmıştır (χ2:23,270;p=0,000
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to examine the relationship between emotional intelligence, eating attitude behaviors and anthropometric measurements of university students aged 18-25 without any physical or mental health problems. A total of 207 volunteers studying at Istanbul Haliç University Faculty of Health Sciences participated in the research. In this descriptive study, the Schutte Emotional Intelligence Scale consisting of 41 questions and the Eating Attitude Test (YTT-26) consisting of 26 questions were applied with the online questionnaire method. The mean age of the participants in the study was 21.15±1.41 and their body mass index was 22.29±3.97 kg/m2. Of the participants, 136 (65.7%) were normal, 34 (16.4%) were overweight, and 9 (4.3%) were obese. Eating attitude disorder scores of the participants in the study were found to be 9.40±7.87 on average. According to the eating attitude cut-off score, 185 people (89.4%) had normal eating attitudes; 22 people (10.6%) had impaired eating attitudes. A significant difference was found in the preoccupation with eating according to the BMI classes of the participants (χ2:23,270; p=0.000