Çin'in dünya ekonomisinde zirve yolculuğu ve zirvede kalma stratejisi: Bir Kuşak Bir Yol Girişimi
China's journey to the climax in the world economy and its strategy to stay at the climax: One Belt One Road Initiative
  1. Tez No: 766759
  2. Yazar: MAKBULE ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti, sosyalist lider Mao'nun iktidarıyla birlikte yaklaşık 30 sene dışa kapalı ekonomi modelini benimsemiş ve kendi içinde büyüme odaklı olmuştur. Bu ekonomik modelin uzun vadede Çin'e zararları olmakla birlikte Mao'nun 1976 senesindeki ölümünün ardından yeniden yapılanma dönemi (1976-1989) başlamış ve beraberinde Çin ekonomide gittikçe serbestleşme politikasını benimsemiştir. Çin'in bu politikası, 1989 sonrasında“yükselen güç”konumuna gelerek ekonomisini büyütmesini ve dünya ülkeleriyle yarışmasını sağlamıştır. Özellikle 2002 senesinde Dünya Ticaret Örgütü'ne katılımıyla beraber, Çin'e yapılan yatırımlar arttığı gibi, Çin de dolaysız dış yatırımlarını artırmıştır. Çin, günümüzde dünyanın sıradaki süper gücü olarak adlandırılmakta ve ABD ile yarışmaktadır. Bu tez çalışmasında Çin'in dünya ekonomisindeki yolculuğu ele alınmış ve beraberinde uyguladığı politikalar değerlendirilmiştir. Çin'in yabancı yatırımlarla büyüyen ekonomisinin son durağı olan“Bir Kuşak Bir Yol”girişimi odaklı bir çalışma hazırlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümüne kadar ekonomi odaklı bir anlatım söz konusuyken, üçüncü bölümde ilgili girişimin amacı, içeriği, mevcut durumu ve önemine odaklanan bir tez içeriğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The People's Republic of China, with the power of the socialist leader Mao, has adopted the closed economy model for approximately 30 years and has been growth-oriented within itself. This economic model has long-term damage to China, the restructuring period (1976-1989) started after Mao's death in 1976, and along with it, China adopted a policy of liberalization in the economy. This policy of China enabled it to grow its economy and compete with the countries of the world by becoming a“rising power”after 1989. Especially with its participation in the World Trade Organization in 2002, China has increased outward direct investments as well as the investments made in China. Today, China is able to compete with the USA, which is called the next superpower of the world. In this study, China's journey in the world economy is discussed and the policies implemented by the country are evaluated. A study focused on the“One Belt One Road”initiative, which is the last stop of China's economy growing with foreign investments. While there was an economy-oriented narrative until the third chapter of the study, with the third chapter, a study focused on the content, current situation and importance of the“One Belt One Road”initiative.