İslam hukuku ile mukayeseli olarak Cezayir Aile Kanununda çalışan eşin nafaka hakkı ve aile bütçesine katkısı
The right of the working spouse to alimony and its contribution to the family budget in the Family Law of Algeria in comparison with Islamic law
  1. Tez No: 766760
  2. Yazar: TAHA MOBARKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İslam hukuku ilke olarak vahye dayalı bir hukuk sistemi olduğundan, aile hukukunun da temelini Kur'an ve Sünnet oluşturur. Yeni gelişen hadiseler de bu iki temel kaynak çerçevesinde çözümlenmeye çalışılır. Günümüzde Müslüman toplumların sosyal statülerinde ve yaşam tarzlarında meydana gelen değişim ile Batılı düşünce sistemleri, toplumları ve onların örgütlerinin etkisiyle oluşan yansımalar, Müslüman aile yapısı ile özellikle kadınların durumlarında değişiklikler meydana getirmiştir. Özellikle kadınların çalışma hayatına eskiden daha fazla yer alması, kadınların nafakaları ve mali yükümlülükleri konusunda önemli tartışmaların gündeme gelmesine ve bunun aile bütçesi üzerindeki etkisinin tartışılmasına sebep olmuştur. Muasır İslam hukukçuları, beşeri hukuk uzmanları ve özel olarak da Cezayirli hukukçular arasında bu konu halen ihtilaflı bir konu olmaya devam etmektedir. Bu tür bir problemin fıkhî ve hukukî açıdan araştırılmasına katkıda bulunmak için nafakanın anlamı, kadının eşiyle birlikte aile bütçesine yaptığı katkı, kadının mali yükümlülüğü gibi konularda ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak amacıyla böyle bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada Cezayir Aile Kanunu ile ilgili genel bilgiler verilmiş, ardından nafakanın mahiyeti hakkında genel bir kavramsal tanım yapılmıştır. Daha sonra nafakanın çeşitleri, yükümlülüğün delilleri, kapsamı ve nafaka hakkını düşüren halleri ele alınmıştır. Özellikle çalışan kadının evlilik nafakası konusu incelenmiş, kadının çalışmasının meşruiyeti, şer'i kuralları ve kadının mali bağımsızlığı incelenmiştir. Ayrıca, evlilik nafakası ile ilgili özel durumlar, nikâh akdinde ca'li/ilave şartlar, ret, izin ve sükût durumunda nafakanın durumu ele alınmıştır. Bununla birlikte eşler arasında ortak mallar meselesi ve bütçeye katkıdan kaynaklanan hakkı, çalışan eşin aile bütçesinin desteklemesine katılmasının mali sonuçlarına temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since Islamic law is a legal system based on revelation in principle, the basis of family law is the Qur'an and Sunnah. Today, the changes in the social status and lifestyles of Muslim societies and the reflections created by the effects of Western thought systems, societies and their organizations have brought about changes in the Muslim family structure and especially in the situation of women. In particular, the fact that women were more involved in the working life in the past has led to important discussions about women's alimony and financial obligations, and the impact of this on the family budget. This issue still remains a contentious issue among contemporary Islamic jurists, human law experts, and Algerian jurists in particular. In order to contribute to the legal and legal research of such a problem, such a study has been carried out to find solutions to problems such as the meaning of alimony, the contribution of the woman to the family budget with her husband, and the financial obligation of the woman. In the research, general information about the Algerian Family Law was given, and then a general conceptual definition was made about the nature of alimony. Then, the types of alimony, the evidence of the obligation, its scope and the situations that reduce the right to alimony are discussed. In particular, the issue of marriage support of working women has been examined, the legitimacy of women's work, the rules of shari'a and the financial independence of women have been examined. In addition, special situations related to alimony, additional conditions in the marriage contract, the situation of alimony in case of refusal, permission and silence are discussed. However, the issue of common property between the spouses and the right of the woman due to her contribution to the family budget, the financial consequences of the working spouse's participation in the support of the family budget have been touched upon.