İbn Sina'da iyilik ve kötülük kavramları
The concepts of good and evil in Avicenna
- Tez No: 766771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SÜNTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, İslam felsefesinin büyük filozoflarından İbn Sina'nın iyilik ve kötülük kavramları ile ilgili görüşleri kendi eserleri ile kendisi hakkında yapılan çalışmalar bağlamında kaynak ve sonuçları ile birlikte tahlil edilmeye çalışılmıştır. İyilik ve kötülük kavramlarını Tanrı ile ilişkilendirerek açıklamaya çalışan İbn Sina'ya göre Tanrı kusursuzdur ve saf iyiliktir. O'ndan taşan her şey de iyidir. Kötülük sadece maddede bulunur çünkü madde eksiktir. O yüzden kötülük Tanrı'nın yarattığı bir şey değildir. O sadece Tanrısal olmayan madde aleminde vardır. Maddelerde eksiklik bulunduğu için maddenin içindeki boşluklarda iyilikler eksik kalır. Bu da maddede kötülük meydana çıkmasına sebep olur. İbn Sina metafiziğindeki bu sistematik bu çalışmada çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of great philosophers of Islamic philosophy Avicenna's opinions, about the concepts of good and evil were analyzed together with their sources and results. In Avicenna's interpretation, God is perfect and pure goodness. Anything that overflows from God is also good. Evil exists only in matter because matter is lacking. So evil is not something God created. It exists only in the non-divine material realm. Since there are deficiencies in substances, goodness is missing in the gaps in them. This causes evil to occur in them. This systematic in Avicenna metaphysics has been tried to be analyzed in this study.