Uygulamalı klinik eğitimlerde paydaş beklentilerinin analizi – bir vakıf üniversitesi hastanesi örneği
An analysis of stakeholder expectations in applied clinical training – the case of a foundation university hospital
  1. Tez No: 766772
  2. Yazar: EDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EREN, DOÇ. DR. LEVENT ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, bir vakıf üniversitesi hastanesinde yürütülmekte olan uygulamalı klinik eğitimler konusunda paydaş görüş ve beklentilerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formları 4., 5. ve 6. sınıf tıp fakültesi öğrencileri ve öğretim üyelerine Nisan-Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmada örneklem seçilmemiş ve çalışmaya katılmayı kabul ederek onay veren ve anket formunu dolduran 116 tıp fakültesi öğrencisi ve 130 öğretim üyesi çalışma kapsamına alınmıştır. Tıp fakültesi öğrencileri ile öğretim üyelerinin uygulamalı klinik eğitim programı süreci ve sonuçları üzerine yaptıkları değerlendirmelerin benzerlikleri ve farklılıklarını tartışabilmek amacıyla, ortak olarak yanıtladıkları önermeler beş başlık altında gruplandırılmıştır. 'Eğitim süreci ve uygulamalar' başlığında altı; 'eğitim programının yapısı' başlığında altı; 'eğitim altyapı olanakları' başlığında üç; 'eğitim programının etkileri' başlığında dört ve 'iletişim' başlığında iki önermede öğrenciler ile öğretim üyelerinin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Tüm insanların sağlığını geliştirecek hekimler yetiştirmeyi amaçlayan tıp eğitimi programlarının, ulusal sağlık sorunlarına ve koşullarına uygun olması gerekli olup; tıp fakültelerinin tıp eğitiminin yüksek kalite standardını karşılama, bilgi ve mesleksel becerileri kazandırma sorumluluğu vardır. Çalışmanın yapıldığı üniversite hastanesindeki tıp eğitimi, tıp eğitiminin standardizasyonu ve yetkinlikler doğrultusunda mesleki bilgi ve tecrübenin elde edilmesi amacıyla hazırlanan Ulusal Çekirdek Eğitim Programı çerçevesindee yürütülmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında, paydaşların belirlediği eksikliklerin giderilebilmesi ve özellikle öğrenciler ile öğretim üyeleri arasında farklı algılanan tüm noktalarda iyileştirmeler yapılabilmesi açısından uygulamalı klinik eğitimin yeniden gözden geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to determine the opinions and expectations of the stakeholders regarding the applied clinical trainings currently conducted at a foundation university hospital. In the study, questionnaire forms developed by the researcher were applied to 4th, 5th and 6th grade medical faculty students and faculty members between April-May 2021. No sample was selected, and a total of 116 medical school students and 130 faculty members who agreed to participate in the study and filled out the questionnaire were included in the study. The statements that both groups jointly replied were grouped in five to discuss the similarities and differences in their evaluations of the applied clinical training program. Statistically significant difference was found between the views of the students and faculty members in six statements regarding the 'educational process and practices'; in six statements regarding the 'structure of the education program' and in three statements regarding the 'educational infrastructure'; in four statements regarding the 'impact of education program' and in two statements regarding 'communication'. The medical education programs aim to train physicians to improve the health of all people and should be compatible with the national health problems and conditions. Medical faculties have the responsibility to meet the highest quality standards of medical education, to provide professional skills and knowledge. The medical education at the university hospital where the study was conducted, is carried out within the framework of the National Core Education Program, developed to standardize medical education and to provide professional knowledge and experience in line with competencies. In the light of the findings, it is recommended that applied clinical training should be reviewed to eliminate the deficiencies identified by the stakeholders and to make improvements in all points that are perceived differently between students and faculty members.