Yeni nesil yüksek verimli ve dayanıklı perovskit yapılarının hidrotermal sentezi I
Hydrothermal synthesis of new generation high efficient and durable perovskite structures
  1. Tez No: 766780
  2. Yazar: ESRA OKUR KABURCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Güneş pilleri, yenilenebilir enerji kaynakları için öne çıkan alternatifler arasında yer almaktadır. Güneş pillerinin üretim maliyetlerini azaltmak ve yeni uygulamalara uyumlu teknolojiler geliştirmek için farklı malzemeler araştırılmıştır. Bu çalışma ile güneş pili uygulamalarında kullanım potansiyeline sahip olabilecek, mevcut verimi artırabilecek perovskit yapıların hidrotermal yöntemle sentezlenmiştir. Bu tez çalışmasında TiO2 ile Lantanitlerden Seryum Ce(III), Lantan La(III), Samaryum Sm (III) oksitlerinin farklı sıcaklık ve süre kombinasyonlarında tek perovskit olarak adlandırılan ABO3 genel formüllü CeTiO3, LaTiO3 ve SmTiO3 yapıları oluşturulmuştur. Ayrıca kalay oksit (SnO2) yüksek elektron hareketliliği, üstün fotokatalitik kararlılığı nedeniyle perovskit güneş pilleri için umut verici olarak görülmektedir. Bu amaçla elde edilen tek perovskit yapılar, SnO2 ile farklı sıcaklık ve süre kombinasyonlarında aynı metodla A2BCO6 formlu çift perovskitlere dönüştürülmüştür. Karakterizasyon işlemleri sonucu katkılamanın başarılı olduğu ve morfolojik sonuçlarda pik şiddetlerinin ve tanecik boyutlarının literatür ile uyumlu olduğu, yüzeysel olarak homojen yapılar oluştuğu görülmüştür. Bu sonuçlar elde edilen nanoyapılar için fotovoltaik uygulamalarda umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Solar cells are among the prominent alternatives for renewable energy sources. Different materials have been researched to reduce the production costs of solar cells and to develop technologies compatible with new applications. With this study, it will have the potential to be used in solar cell applications, Perovskite structures that can increase the current yield were synthesized by hydrothermal method. In this thesis study, ABO3 with general formula, which is called as single perovskite, in different temperature and time combinations of TiO2 and lanthanides Lanthanum La(III), Cerium Ce(III), Samarium Sm (III) oxides, LaTiO3, CeTiO3 and SmTiO3 structures were created. In addition, tin oxide (SnO2) is seen as promising for perovskite solar cells due to its high electron mobility and superior photocatalytic stability. The single perovskite structures obtained for this purpose were converted into double perovskites in the form of A2BCO6 with the same method at different temperature and time combinations with SnO2. As a result of the characterization processes, it was observed that the doping was successful, and in the morphological results, the peak intensities and particle sizes were consistent with the literature, and superficially homogeneous structures were formed. These results are promising in photovoltaic applications for the nanostructures obtained.