Öğretmen adaylarıyla istatistik konuları kapsamında yürütülen öğretim tasarımının bilgi işlemsel düşünme çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of statistical instructional design in the framework of CT conducted with pre-service teachers
  1. Tez No: 766781
  2. Yazar: HAMDİYE ŞEYMA SERİMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
21. Yüzyılda dijital devrimin başrole yükselmesi ile Bilgi İşlemsel Düşünmeye (BİD) dayalı dijital mesleki beceriler, öğretmen eğitimindeki önemini korumaktadır. Bilgi İşlemsel Düşünmenin incelendiği, olumlu mesleki gelişimleri beraberinde getirdiği sonucuna varılan pek çok çalışmaya rastlanmaktadır. Bu doğrultuda BİD eğitim platformu hazırlanarak, etkinlik ve ders planları ile öğretim tasarımı oluşturma eğitimi planlanmıştır. İstatistik Öğretiminin diğer disiplinlerle ortak paydalarının olması, disiplinler arası ilişkilendirmelerin öğretimi daha kalıcı hale getirecek katkı sağlaması eğitimin güncel konularındandır. Bu araştırma İstatistik konularının teknoloji kullanımıyla öğretimine yönelik öğretim tasarımının öğrenme-öğretme sürecine yönelik etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 20 İlköğretim Matematik öğretmen adayıyla 2021-2022 eğitim dönemi bahar yarı yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik Eğitimi Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir. Araştırma dört aşamada yakınsayan paralel karma desen kullanılıp durum çalışması olarak tasarlanmıştır. İlk aşamasında, araştırmacı tarafından geliştirilen örnek öğretim tasarımının, ADDIE araştırma deseni kullanılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci aşamada eğitim videoları ile öğretmen adaylarına BİD konusunda eğitim verilerek, BİD etkinliği tasarımına olanak sağlanmıştır. Üçüncü aşamada öğretmen adaylarıyla birlikte Gerçekçi Matematik Eğitimine dayalı ders planları oluşturulmuştur. Dördüncü aşamasında, öğretmen adaylarıyla İstatistik konuları kapsamında yürütülen öğretim tasarım senaryosuna söylem analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmen adaylarının BİD çizelge puanları %67,69 oranında ve Gerçekçi Matematik Eğitimi çizelge puanları %80,38 oranında ortalamanın üzerindedir . BİD değerlendirme çizelgesinin kullanımı algoritma tasarımı ve Gerçekçi Matematik Eğitimi değerlendirme çizelgesinin kullanımı, ADDIE ile öğretim tasarımı için avantajlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının Teknoloji Kullanımına İlişkin Algı Ölçeği puanları ile Gerçekçi Matematik Eğitimi çizelge puanları arasında olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Teknoloji Eğitimine dayanan BİD modeli, Matematik Eğitimine dayanan Gerçekçi Matematik Eğitimi modeli sayesinde İlköğretim Matematik öğretmenleri üzerinde etkili olmuştur. Gelecek çalışmalarda Gerçekçi Matematik Eğitimi kapsamında öğretmenlerin bilgisayar ve internet teknolojilerini kullanma eğilimi araştırmacılar tarafından araştırılabilir. Bu sayede eğitimde istenen gerçek hayat problemlerine, hem araç hem yöntemleriyle birlikte teknolojiyi entegre etme hedeflerine ulaşmak kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
The 21st century has been digital professional skills based on Computational Thinking maintain their importance in teacher education. There are many studies that examine Computational Thinking and conclude that brings positive professional development. Statistics Teaching has common denominators with other disciplines, contribution of interdisciplinary association network to make teaching more permanent is one of the current issues of education. This research is based on the question“How does the instructional design for teaching statistics subjects with the use of technology affect the learning-teaching process?”Within the framework of the research question, it was carried out with 20 primary school mathematics teacher candidates in the spring semester of the 2021-2022 academic year, at Yıldız Technical University, Faculty of Education, Department of Mathematics Education. The research was designed as a case study by using mixed research design in four stages. In the first stage, the sample instructional design developed by the researcher was evaluated using the ADDIE research design. During second stage, Computational Thinking training videos presented to pre-service teachers and the opportunity to design Computational Thinking activity was provided. During the third stage, lesson plans based on Realistic Math Education were created with the teacher candidates. During the fourth stage, discourse analysis was conducted on the Instructional Design Scenario carried out within the scope of Statistics with pre-service teachers. According to the results of the research, the Computational Thinking chart scores of the pre-service teachers are 67.69% and their Realistic Mathematics Education chart scores are 80.38% above the average. The use of Computational Thinking assessment rubric is advantageous for algorithm design and the use of Realistic Mathematics Education assessment rubric is advantageous for instructional design with ADDIE. Computational Thinking and Realistic Mathematics Education examples and evaluation charts developed in Statistics Teaching can be used. It has been determined that there is positive correlation between the pre-service teachers' Perception Scale for the Use of Technology scores and the Realistic Math Education chart scores. The Computational Thinking model based on Technology Education had positive impact on Elementary Mathematics teachers thanks to the Realistic Math Education model based on Mathematics Education. In future studies, the tendency of teachers to use computer and internet technologies can be investigated within the scope of Realistic Math Education by researchers. Practitioners can integrate technology with both tools and methods into real-life problems.