Sır Baraj Gölü'nde (Kahramanmaraş) ağ kafeslerde yetiştirilen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) büyüme ve yem değerlendirme oranının belirlenmesi determination of growth and food conservation rates of rainbow trout (Oncoryhnchus mykiss Walbaum, 1792) cultured in net cages in Sir Dam Lake
- Tez No: 78364
 - Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZ SIR BARAJ GÖLÜ'NDE (KAHRAMANMARAŞ) AĞ KAFESLERDE YETİŞTİRİLEN GÖKKUŞAĞI ALABALIKLARINDA (Oncoryhnchus mykıss Walbaum,l792) BÜYÜME VE YEM DEĞERLENDİRME ORANININ BELİRLENMESİ. Araştırma Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde bulunan Sır Baraj gölünde, ağ kafeslerde alabalık (Oncoryhnchus mykıss, Walbaum 1792) yetiştiriciliği yapmakta olan özel bir şirketin kafeslerinde yürütülmüştür Araştırmada özel işletmeye ait 5x5x5 m boyutlarında 2 adet ağ kafes kullanılmıştır. Her kafese aynı stoklama oranı kullanılarak m3 'e 75 adet balık hesap edilerek toplam 7500 adet balık stoklanmıştır. Araştırmada ortalama ağırlıkları yaklaşık 48±1,78 gr ortalama toplam uzunlukları ise 15±0.20 cm gelen toplam 15.000 adet Gökkuşağı alabalığı yavrusu kullanılmıştır. Gökkuşağı alabalıkları 115. günün sonunda ortalama 245.2+5.58 gr ağırlığa ve 26±0.20 cm uzunluğa ulaşmıştır. Araştırmada yem değerlendirme oranı 1.04 ve 1.25, spesifik büyüme oranı ise 0.59 ile 2.62 arasında değişim göstermiştir. Çalışma sonunda m3'den 18,265 kg balık hasat edilmiştir. Pazara sunulan alabalıklarda kondüsyon faktörü 1.39 olarak hesaplanmış, ölüm oranı ise %1.06 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present study was to determine the growth and food conservation rates of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) cultured in Sir Dam Lake, in the province of Kahramanmaraş, Turkey. Two cages, 5m x 5m x 5m in height were used in the experiments. The same stocking ratio was used in both cages as 75 fish/m3 totalling to 7500 fish Per cage. The mean weight of the used in the experiments was 48.2+1.78 gr. Experiments were stopped on day 1 15 at which the average weight of the fish was 245.2±5.58 grams. Food conversion and spesific growth rates changed between 1.04-1.25 and 0.59-2.69 respectively. A total of 18.625 kg/m3 fish was harvested at the end of the experiments. Condition factor was calculated as 1.39 for trouts presented to the market. Mortality rate was found as 1.06% during the experiments.