Assessment of family health nurse services in primary health care centers in Diwaniyah cıty, ıraq
Irak, Diwaniyah'daki birinci basamak sağlık merkezlerinde aile sağlığı hemşirelerini hizmetlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 766818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arka plan : Birinci basamak sağlık hizmeti Merkezleri, topluluktaki insanlar ve aileler tarafından kullanılabilecek bilimsel, sağlam ve sosyal olarak kabul edilebilir prosedürlere ve teknolojiye sahiptir. Irak hastanelerinde sağlık tedavisinin kalitesini artırmak amacıyla Irak Sağlık Bakanlığı tarafından standart bir hizmet sağlanmıştır. Özel gereksinimli çocuklar ve aileler bu inançların, tutumların ve uygulamaların odak noktasıdır. Zira çoğu aileler için sağlığı korumak en önemli önceliktir. Aile sağlığı hemşireliği yönteminde veri toplamak aşamasında aile sağlığı hizmetleri sağlarken mantıklı bir yol izlenmelidir. Amaç : Divaniye'deki birinci basamak sağlık Merkezleri aile sağlığı birimlerindeki hemşirelik hizmetleri gözden geçirilecektir. Her hanenin sağlık ve hemşirelik ihtiyaçlarını ve zorluklarını bulup aile üyelerinin sağlık ve hemşirelik hizmetlerinin geliştirerek çalışmada katıkıda bulunacaktır. Yöntem : Çalışma Divaniye birinci sağlık hemşireleri tarafından sağlanan hizmetlerin aile değerlendirme yöntemi kullanılarak betimleyici ve kesitsel yönetem kullanılmış olup çalışma Irak Divaniye valiliği'ndeki birinci basamak sağlık kliniklerinde yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı,Birinci Basamak Sınıflandırma Dairesi'ne göre birinci basamak sağlık merkezleri sektörlerine (Sağlık Sektörü 1). (Sağlık Sektörü 2) olarak ayrılmıştır.G.Power programı kullanılarak uygun örnekleme yöntemi kullanılarak 200 hemşireden oluşan uygun bir örnek seçilmiş olup bu örnekler 20 birinci basamak sağlık ocağından toplanmıştır. 10 birinci sağlık sektörüne ait sağlık merkezleri ile 10 ikinci sağlık sektörüne ait sağlık merkezleridir. Irak Sağlık Bakanlığı - Aile Sağlığı Hizmetleri araştırma aracı için onay vermekle birlikte araştırmacıdan da izin alınmıştır. Bilimsel araştırmaya nazaren çeşitli Irak üniversitelerinden hemşirelik alanında doktora derecesine sahip bir takım uzmandan oluşan bazı uzmanlar ve danışmanlar bu anketin içerği tez başlığı ile uyum sağlanması için bazı değişiklikler yapmışlardır. Anket, aracının güvenilirliği ve geçerliliğini ve görüşme yöntemini doğrulamak amacıyla oluşturulmuştur. Anket öğeleri arasındaki uyumu değerlendirmek için istatistiksel bir analiz aracı olup ölçek, Cronbach'tan alpha = 0.82 ile hesaplandığı gibi uygun bir iç tutarlılık kriterine sahiptir. Çalışma araçlarının bileşenleri açık ve anlaşılırdı.Tüm hemşireler için görüşmeler yapılmıştır. Görüşme başına yaklaşık 10-15 dakika süre aldı . Veri toplama işlemleri 22 Kasım 2021 - 22 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Bulgular : Çalışmanın sonuçu olarak; birinci basamak sağlık merkezlerinde aile sağlığı hemşireleri tarafından sağlanan toplam hizmetlerin, bu sonuçların çoğunluğunun istatistiksel bir kesme noktasına dayandığını göstermiştir. İstatistiklere göre, hemşirelerin %55 hiçbir hemşirelik bakımı almamıştır. hemşirelerin yaşı açısından 25-35 yaşındaki olanlar %39.5 oluşturduğunu göstermektedir. Cinsiyete gelince, hemşire sayısının erkeklerden fazla olduğunu ve toplam örneklemin % 52,5 'ini oluşturduğunu göstermektedir.Hemşirelerin eğitim düzeyi için, örneklemin %36 diploma sahibi olduğunu, medeni duruma göre ise araştırma örnekleminin büyük çoğunluğunu bekar hemşirelerden oluşturduğunu ve yıllara göre en yüksek yüzdeyi %68 oluşturduğunu belirtmiştir. Aile sağlığı birimindeki deneyime dair örneklemin %44 bu alanda 2-7 yıl arasında deneyime sahip olduğu ve aile sağlığı alanında hemşirelik kadrolarına yönelik eğitim kurslarına ilişkin sonuçlar ortaya çıkmıştır. çoğunluğunun bu tür kurslara katıldığı ve %64 olduğu belirtilmiştir. Yerleşim alanlarına gelince, kırsal nüfusun yüzde 59'unu oluşturan düzensiz sayıda hemşire vardı. Sonuç : Bu çalışmadan aile sağlığı biriminde hemşirelerin sağladığı aile sağlığı hemşirelerinin hizmetlerinin kapsamlı değerlendirmesini çıkardık. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre gerekli seviyeye gelmiş hizmetler bulunmaktadır. Hemşirelerin yaşları ile aile sağlığı birimindeki yılların deneyimi arasında performansları üzerinde anlamlı bir etki olduğu, hemşirelerin eğitim düzeyi ile sağladıkları hizmetler arasında istatistiksel bir anlamlılık olmadığı saptanmıştır. Hemşirelerin cinsiyeti ve eğitim kursları performansları üzerinde olumlu etki olup hemşirelerin ikametgahı ile onların aracılığıyla sağlanan hizmetler arasında istatistiksel anlamlılık olduğu tespit edilmiştir. Irak'taki çatışmalar nedeniyle bakım eksikliği, malzeme yetersizliği ve zayıf ya da yetersiz sağlık çalışanları ya da yeterli olmayan destek hizmetleri nedeniyle kötü durumda birinci basamak sağlık merkezlerinin yanı sıra Irak hükümeti sağlık tesislerinin rehabilitasyonuna acil bir ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Değerlendirme , Aile , Hemşire, Birinci basamak sağlık
Özet (Çeviri)
Background : Primary care Centers have acceptable procedures that can be used by families in the community. A standard service was provided by the Iraqi Ministry of Health in order to improve the quality of health care in Iraqi hospitals. Objective : Nursing services in family health units of primary health care centers in Al Diwaniyah will be reviewed. It will contribute to the study by finding the health and nursing needs and challenges of each household and improving the health and nursing services of family members. Method : A suitable sample consisting of 200 nurses was selected using the appropriate sampling method with the G.Power program and these samples were collected from 20 primary health care centers. scale, alpha = 0.82 from Cronbach. The interview took 10-15 minutes. Data collection took place between 22 November 2021 - 22 April 2022. Results : Nurses 55% did not receive any nursing care. that nurses are 25-35 years old 39.5% in terms of age. stated that the number of nurses is more than men and that 52.5% of the total sample has a diploma 36%, the majority of the sample is composed of single nurses according to marital status and constitutes the highest percentage 68%. Conclusion : There is a significant effect on the performance of nurses between the age of the nurses and the years of experience in the family health, there is no statistical significance between the education level of the nurses and the services they provide. Keywords : Evaluation, Family, Nurse, Primary health care.