Ottoman painting and painters during the First World War
Birinci Dünya Savaşı Döneminde Osmanlı resim sanatı ve ressamları
- Tez No: 766819
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Oxford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışma, Birinci Dünya Savaşı'nın uluslararası kültür tarihinin ve daha genel olarak modern sanatın göz ardı ettiği bir konu olan, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı sanat dünyasına odaklanmakta ve sanat üretiminin koşullarının, sanatın faillerinin ve sanatın kendisinin 1914-1918 yılları arasında savaş ile birlikte nasıl değiştiğini ve dönüştüğünü araştırmaktadır. Türkiye'deki modern tarih ve sanat tarihi yazımında, Birinci Dünya Savaşı'nın sanatı genellikle göz ardı edilmiş, hemen akabinde ortaya çıkan Kurtuluş Savaşı'nın sanatına ve imgelerine indirgenmiş ya da bu sanat eserlerinin anlamı ideolojik amaçlarla tahrif edilerek, sadece militarist ve savaş yanlısı yönleri vurgulanmıştır; aynı zamanda da gayrimüslim Osmanlı sanatçıları bu tarih anlatımında marjinalleştirilmiş veya bu tarihin dışında bırakılmıştır. Bu çalışma, savaş zamanı Osmanlı sanat dünyasını oluşturan çeşitli kurumları, sergileri, sanat hamilerini, koleksiyoncuları, eleştirmenleri ve sanatçıları incelerken, savaş yıllarında üretilen popüler kültürün görsel ürünlerinden yüksek sanat kültürüne ait tablolara kadar zengin bir görsel imge çeşitliliğini de detaylandırmaktadır. Savaş sırasında, diğer muharip devletler gibi, Osmanlı devleti de yarı resmi vatanperver cemiyetlerle birlikte, sanatçıları ülke dahilinde ve haricinde propaganda amaçlı savaşla ilgili eserler üretmeleri için görevlendirmiş ve savaş ilerledikçe de bu eserler milli bir çabanın tarihinin kaydı olarak görülmüştür. Bazı Osmanlı sanatçıları, savaş zamanındaki propagandacı kitle kültürü aracılığıyla daha popüler bir çekicilik kazanırken, bunu besleyen etnik Türkçülük akımı, imparatorluğun köklü kozmopolit sanat ortamına büyük bir darbe vurur. Her şeyden önce, bu çalışma 1914-1918 yılları arasındaki kültür dünyasının sadece propaganda, şovenizm ve militarizm ile açıklanamayacağını savunur ve Osmanlı sanatçılarının ürettiği resimlerin, bariz bir biçimde pasifist olmasa da, savaşta askerlerin ve cephe gerisindeki sivillerin mücadelelerini, daha sonra inşa edilen mitin (myth) izin verdiğinden çok daha muğlak ve müphem bir şekilde tahayyül ve tasvir ettiğini ortaya koyar. Bu tez modern Osmanlı/Türk sanatı tarihine, Osmanlı cephe gerisinin sosyal tarihine ve Birinci Dünya Savaşı'nın uluslararası kültür ve sanat tarihine özgün katkılar yapmanın amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Ottoman art world during the First World War and explores how the war changed the conditions of art production, its agents, and the art itself between 1914 and 1918, a topic that has remained peripheral to international cultural histories of the First World War and modern art more generally. In modern Turkish history and art history too, the art of the war years has either been overlooked―buried in the images of the Independence War that followed―or distorted for ideological purposes―emphasizing the militaristic and pro-war aspects of wartime artworks and marginalizing or excluding non-Muslim Ottoman artists from the story. This study details the diverse institutions, exhibitions, patrons, collectors, critics, and artists who made up wartime Ottoman art world, as well as the rich variety of visual images produced during the war years, from popular illustrations to easel paintings. During the war, like other belligerent governments, the Ottoman state and semi-official patriotic associations commissioned artists to produce war-related works for internal and international propaganda purposes and, as the war progressed, as a historical record of national endeavour. Whilst some Ottoman artists gained a more popular appeal via the propagandistic wartime mass culture, the current of ethnic Turkism which fed into this posed a major challenge to the empire's well-established cosmopolitan artistic milieu. Above all, this study reconsiders the view that propaganda, jingoism, and militarism entirely dominated the cultural scene between 1914 and 1918, recovering how Ottoman artists' paintings often figured the struggles of soldiers in battle and of civilians on the home front in ways that were, if not openly pacifistic, more complex and ambivalent than later mythmaking allowed. The thesis hopes to make original contributions to the history of modern Ottoman/Turkish art, the social history of the Ottoman home front, and the international cultural and art history of the First World War.