Göç, işsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: AB ülkeleri üzerine bir inceleme
The relationship between immigration, unemployment and economic growth: A review on EU countries
- Tez No: 766839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkelerin temel makroekonomik hedeflerinin başında ekonomik büyümenin sağlanması gelmektedir. Bu nedenle ekonomik büyüme üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi uygulanacak politikaların şekillenmesinde önem arz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı 23 Avrupa Birliği ülkesinde 2000-2019 döneminde işsizlik, göç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin Panel ARDL yöntemi kullanılarak incelenmesidir. Havuzlanmış Ortalama Grup (PMG) tahmincisinden elde edilen bulgular, hem kısa hem de uzun dönemde işsizlikle ekonomik büyüme arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğunu gösterirken, göçle ekonomik büyüme arasında ise uzun dönemde pozitif yönlü bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main macroeconomic goals of the countries is to ensure economic growth. For this reason, determining the factors affecting economic growth is important in shaping the policies to be implemented. The main purpose of this study is to examine the relationship between unemployment, immigration and economic growth in 23 European Union countries over the period 2000-2019 using the Panel ARDL method. Findings from the Pooled Mean Group (PMG) estimator indicate a negative relationship between unemployment and economic growth in both the short and long run while there is a positive long-term relationship between immigration and economic growth.