Akuaponik sistemde gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) yüzme aktivitesinin su kalitesi, balık ve bitki büyüme performansına etkisi
The effect of swimming activity of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) on water quality and fish-plant growth performance in aquaponics
  1. Tez No: 766838
  2. Yazar: GÖKHAN TUNÇELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM MEMİŞ, DOÇ. DR. JUHANİ PİRHONEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında, ayrışık akuaponik sistemde gökkuşağı alabalığına (Oncorhynchus mykiss) uygulanan yüzme aktivitesi ve yem kısıtlaması uygulamalarının akuaponik sistemin su kalitesine, balıkların büyüme performansına (canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yem dönüşüm oranı vs.), balık etindeki yağ asitleri ve amino asit kompozisyonlarına, balıklardaki bazı enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlara ve marul (Lactuca sativa L. var. elmaria) bitkisinin büyüme performansına etkileri incelenmiştir. Her sistemde 108 adet ortalama 26,54±0,36 g ağırlığına sahip jüvenil gökkuşağı alabalığı ve 60 adet 10 günlük marul fidesi konulmuş ve çalışma 42 gün sürmüştür. Çalışma dört farklı grup ile gerçekleştirilmiştir. Bu gruplar; sabit suda (0 BB/s akıntıda) tutulan ve doyana kadaf beslenen grup (SN grubu), sabit suda (0 BB/s akıntıda) tutulan ve %25 yem kısıtlaması yapılan grup (SK grubu), yaklaşık saniyede bir balık total boyu (1 BB/s) hızındaki akıntıda tutulan ve doyana kadar beslenen grup (YN grubu), yaklaşık saniyede bir balık total boyu (1 BB/s) hızındaki akıntıda tutulan ve %25 yem kısıtlaması yapılan grup (YK grubu) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, swimming activity and feed restriction applications were applied to rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in different aquaponic systems to investigate how they affects the water quality of the aquaponic system, the growth performance of the fish (live weight gain, specific growth rate, feed conversion rate, etc.), fatty acids and amino acids profiles in fish meat, some enzymatic and non-enzymatic antioxidants in fish and, growth performance of lettuce (Lactuca sativa L. var. elmaria). In each system, 108 juvenile rainbow trout with an average weight of 26.54±0.36 grams and 60 10-day-old lettuce seedlings were placed and the study lasted for 42 days. The study was carried out with four different groups. These groups were; The group kept in still water (at 0 BL/s current) and fed until satiation (SN group), the group kept in still water (at 0 BL/s current) and with 25% feed restriction (SK group), approximately one fish total length per second (1 BL/s) and until satiation fed group (YN group) is in the form of the group (YK group), which is kept in the current at a rate of approximately one fish total length (1 BL/s) per second and 25% feed restriction is applied. As a result, the application of 1 fish length/second current in the fish tank increase the feed intake, increase the length of the fish, contribute positively to growth, increase the hepatosomatic index, add more nutrient to the water, increase the feed intake, and had a positive effect on plant yield if adequate nutritional supplementation is provided.