Assessment of infection control practice for health care providers working in emergency units in al hilla city hospitals
Al hilla şehir hastanelerinde acil servislerde görev yapan sağlık çalışanları için enfeksiyon kontrol uygulamasının değerlendirilmesi
- Tez No: 766851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, tedavi sırasında edinilen ve bir hastaneye veya başka bir sağlık kuruluşuna başvuru sırasında belirgin olmayan enfeksiyon. Sağlık hizmetiyle ilişkili hastalık riskinin, gelişmiş ülkelerde hastaneye yatırılan hastaların yüzde 5 ila yüzde 10'unun bu hastalıkları kapmasıyla, yoksul ülkelerde gelişmiş ülkelere göre 2 ila 20 kat daha fazla olduğuna inanılıyorÇalışma, sağlık hizmeti sunucularının enfeksiyon kontrolü konusundaki uygulamalarını değerlendirmeyi amaçladı. Çalışmada kesitsel tanımlayıcı bir tasarım kullanılmıştır. Irak'ta Al-Hilla şehir hastanelerinde acil servislerde 170 hemşire görev yapmaktadır. Kolayda örneklem, örnek seçme yöntemidirSonuç, hemşirelerin tüm uygulama alanlarında (%9,64) el yıkama, (%3,69) el antisepsisi, (%16,02) izolasyon önlemi, (%5,84) maske, (%5,84) ve maske (%12,88) olmak üzere tüm uygulama alanlarında yüksek puanlar almak için çaba sarf ettiğini göstermektedir. %) ilaç tedavisi için, (%12,78) müdahale ilacı için, (%8,85) keskin imha için, (%10,13) dökülme için, (%34,55) kalıcı idrar sondası için, (%9,04) hastayı başka bir bölüme nakletmek için, ( %20.16) yara yeri bakımı, (%8.56) numune toplama, (%13.75) yatak yapma, (%29.70) aspirasyon, (%7.76) aspirasyon ekipmanının bakımı ve son olarak (%203.4) genel olarak enfeksiyon kontrolü için uygulama puanı. Hemşirelerin enfeksiyon kontrol uygulamaları ile demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur Çalışma bulgusu, çoğu hemşirenin zayıf enfeksiyon kontrol uygulamalarına sahip olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca el yıkama ve el antisepsisi yönetimi zayıftı. Hemşirelerin uygulamalarını takip edin ve enfeksiyon kontrolü ve hastane enfeksiyonu ile ilgili uygulamalarında zayıf noktaları belirleyin. Hemşireler, enfeksiyon kontrolü güvenli uygulamalarına yönelik anlayışlarını ve bağlılıklarını artırmak için standart önlemlere daha fazla odaklanmak için ek eğitim programlarına ve eğitim kurumlarına ihtiyaç duyarlar.
Özet (Çeviri)
In thıs study Infection acquired during the course of treatment and not apparent at the time of enrollment to a hospital or other health care institution. The risk of healthcare-associated illness is believed to from 2 to 20 times greater in poor nations than in developed ones, with 5 percent to 10 percent of patients hospitalized in developed countries contracting these diseases. the study aimed to assess healthcare providers' practices about infection control. The study used A cross-sectional descriptive design. There are 170 nurses working in emergency units in Al-Hilla city hospitals in Iraq.A convenience sample ıs amethod of selectıng a sample. The outcome demonstrates that nurses have made an effort to get high scores across all practice domains, (9.64%) for handwashing, (3.69%) for hand antisepsis, (16.02%) for isolation precaution, (5.84%) for masks, (12.88%) for medication, (12.78%) for intervention medication, (8.85%) for sharp disposal, (10.13%) for spillage, (34.55%) for indwelling urinary catheter, (9.04%) for transporting the patient to another department, (20.16%) for wound site care, (8.56%) for collection of specimen, (13.75%) for bed making, (29.70%) for suction, (7.76%) for maintenance of suction equipment, and finally (203.4%) for overall practice score for infection control. There is no statistically significant relationship between nurses' infection control practices and their demographics. The study finding concluded that most nurses have poor infection control practices. Also, they had poor handwashing and hand antisepsis management. Follow up on nurses' practice and identify the weak points in their practice regarding infection control and nosocomial infection. Nurses require additional training programs and educational institutions to concentrate more on standard precautions in order to increase their understanding and adherence to infection-control safe practices