Fosfine dirençli ve hassas sitophilus granarius popülasyonlarında endosimbiyont bakterilerin durumu
Endosymbiont bacteria status in phosphine resistant and susceptible populations of sitophilus granarius
  1. Tez No: 766850
  2. Yazar: BERNA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Buğday dünyada yetiştiriciliği yapılan en önemli bitkilerden birisidir. Buğday'da hasat sonrası en büyük sorun ise depo zararlılarının varlığıdır. Bu zararlılara karşı fosfin gazı uygulanmaktadır. Ancak birçok pestisite olduğu gibi bu bileşiğe karşı da depolanmış ürün zararlıları direnç geliştirmektedir. Böceklerin pestisitlere karşı direnç geliştirmesinde endosimbiont bakterilerin rolü olduğuna yönelik çalışmalar vardır. Bu çalışmada Türkiye'nin dört farklı bölgesini temsilen beş ilden sekiz popülasyonda fosfine dirençli ve hassas buğday biti Sitophilus granarius (Coleoptera: Curculionidae) bireylerinde endosimbiont bakterilerden Wolbachia, Rickettsia ve Spiroplasma varlığı incelenmiştir. Bunun için bireylerin DNA izolasyonu, Touchdown PCR ve agaroz jel elektroforezi yapılarak bulaşıklık oranları belirlenmiştir. Fosfine dirençli ve hassas popülasyonlardaki bulaşıklık oranları Wolbachia için sırasıyla ortalama %49.75 ve%87.25, Rickettsia için sırasıyla ortalama %45.65 ve %37.50 ve Spiroplasma için sırasıyla ortalama %49.80 ve %28.50 olarak bulunmuştur. Popülasyonların üçünde ikişer endosimbiyont diğer beşinde ise tüm endosimbiontlar belirlenmiştir. Ayrıca hassas popülasyonlarda çoklu enfeksiyon durumları W+R, W+S, W+R+S için %33, %25, %12 ve R+S için bulunamamıştır. Dirençli popülasyonlarda çoklu enfeksiyon W+S, W+R+S; %12, %4 olarak bulunmuş ve W+R, S+R çoklu enfeksiyonuna rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Wheat is the one of the most important cultivated plants in the world. The biggest problem after harvest is the stored product pests. Against the pests, phosphine was applied. But, the pests can develop resistance against phosphine. There are some studies about the role of endosymbiont bacteria in developing resistance to pesticides. In this study, the presence of endosymbiont bacteria Wolbachia, Rickettsia and Spiroplasma were investigated on phosphine-resistant and susceptible granary weevil Sitophilus granarius (Coleoptera: Curculionidae) populations at eight populations from five provinces of four regions in Türkiye. For that, DNA isolation, Touchdown PCR, and agarose gel electrophoresis were carried out and, infection rates were determined. The infection rates in susceptible and resistant populations were determined respectively for Wolbachia 49.75% and 87.25%, Rickettsia 45.65% and 37.50% and, Spiroplasma 49.80% ve 28.50%. Two endosymbionts were determined in three of the populations and all endosymbionts were determined in the other five populations. In addition, multiple infections in susceptible populations were not found for 33%, 25%, 12% for W+R, W+S, W+R+S and R+S. Multiple infections in resistant populations W+S, W+R+S; It was found to be 12%, 4% and W+R, S+R multiple infections were not found.