Kurumsal yönetim kapasitesinin hisse fiyatı ve sürü davranışı üzerine etkisi
The effect of corporate governance capacity on share price and hard behavior
- Tez No: 766867
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ, DOÇ. DR. FATİH KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Etkin Piyasalar Hipotezi, sürü davranışı ve kurumsal yönetim çerçevesinde çalışmanın temel amacı, farklı bakış açısıyla kurumsal yönetim derecelendirmesinin hisse fiyatı ve sürü davranışı üzerine olası etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç dahilinde ise araştırma çerçevesinde üç alt amaç belirlenmiştir. İlk alt amaç, Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan şirketlerin yıllar itibarıyla almış oldukları kurumsal yönetim derecelendirme puanının sabit (değişmeyen), yukarı (artan) ve aşağı (azalan) yönlü hareketlerinin hisse fiyatı üzerindeki olası etkisini Olay Çalışması ile ortaya koymaktır. Araştırmanın ikinci alt amacı; Kurumsal Yönetim Endeksi özelinde ve Borsa İstanbul'da öne çıkan 16 endekste olası sürü davranışı varlığını tespit ederek, tahmin edilebilir piyasa hareketlerinin yaygınlaşıp yaygınlaşmadığını belirlemektir. Son olarak üçüncü alt amaç ise; sürü davranışı perspektifinde ve belirlenen kriter dahilinde kurumsal yönetim puanı yüksek veya düşük olarak kategorize edilen şirketlerde olası sürü davranışı varlığını tespit etmektir. Bu kapsamda araştırmada öncelikle sürü davranışı ölçme yöntemlerinden Christie ve Huang (1995) Modeli sonrasında Chang, Cheng ve Khorana (2000) Modeli kullanılmıştır. Olay Çalışması yöntemi kullanılarak kurumsal yönetim derecelendirme puanındaki farklılaşmanın hisse fiyatına etkisini ortaya koyan analiz sonuçlarına göre, kurumsal yönetim puanı yıllar itibarıyla sabit/yukarı/aşağı paylardan oluşan piyasanın, katılımcılara ortalama üzerinde getiri elde etme fırsatı sunduğu tespit edilmiştir. Sürü davranışı perspektifinde, Kurumsal Yönetim Endeksi özelinde Borsa İstanbul'da öne çıkan diğer 16 endekste Christie ve Huang (CH) (1995) Modeli sonuçlarına göre herhangi bir sürü davranışı varlığına rastlanmazken, Chang, Cheng ve Khorana (CCK) (2000) Modeli sonuçları neticesinde ise bazı endekslerde sürü davranışı görülmüştür. Ayrıca sürü davranışı kapsamında Kurumsal Yönetim Endeksi'ne dahil olan ve belirlenen kriter çerçevesinde kurumsal yönetim puanı yüksek/düşük olarak gruplandırılan şirketlerde hem CH Modeli hem de CCK Modeli'ne göre sürü oluşumu lehine herhangi bir kanıt bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this purpose, three sub-objectives were determined within the framework of the research. The first sub-objective is to reveal the possible effects of the fixed (unchanging), upward (increasing) and downward (decreasing) movements of the corporate governance rating scores of the companies included in the Corporate Governance Index over the years, on the share price with the Case Study. The second sub-objective of the research; It is to determine whether predictable market movements are widespread by detecting the possible herd behavior in the Corporate Governance Index and 16 prominent indices in Borsa Istanbul. Finally, the third sub-purpose is; The aim is to detect possible herd behavior in companies that have a high or low corporate governance score within the perspective of herd behavior and within the determined criteria. In this context, the Christie and Huang (1995) Model, which is one of the methods of measuring herd behavior, was used in the research, followed by the Chang, Cheng and Khorana (2000) Model. According to the results of the analysis revealing the effect of the differentiation in the corporate governance rating score on the share price by using the Case Study method, it has been determined that the market, whose corporate governance score consists of fixed / up / down shares over the years, offers the participants the opportunity to earn above-average returns. From the perspective of herd behavior, no herding behavior was found according to the results of Christie and Huang (CH) (1995) Model in 16 other prominent indices in Borsa Istanbul, in particular the Corporate Governance Index, but as a result of the results of Chang, Cheng and Khorana (CCK) (2000) Model. On the other hand, herd behavior was observed in some indices. In addition, no evidence was found in favor of herd formation according to both the CH Model and the CCK Model in companies included in the Corporate Governance Index within the scope of herd behavior and grouped as high/low corporate governance score within the framework of the determined criteria.