Yaşar Nuri Öztürk'ün Kur'an anlayışı
Yaşar Nuri Öztürk's understanding of The Qur'an
- Tez No: 766876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada Yaşar Nuri Öztürk'ün eserleri bağlamında Kur'ân anlayışı ortaya konulmaya gayret edilmiştir. Öztürk, her ne kadar müstakil bir tefsir kaleme almamışsa da bir Kur'ân meâli hazırlamış; birçok eserinde pek çok âyeti yorumlamış, bazı eserlerinde de Kur'ân'la ilgili değişik konulara değinmiştir. Bu çalışmada araştırmanın amacı ve yönteminden bahsedildikten sonra birinci bölümde Öztürk'ün yetiştiği dönemde Türkiye'deki dini yaşantı ve Öztürk'ün hayatı ile eserleri ele alınmış, onun görüşlerinden etkilendiği kişileri tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, onun Kur'ancılık akımından etkilenmesi ve bu konudaki görüşleri ortaya konulmuştur. Daha sonra onun Kur'ân meâli incelenerek bu meâlin yazılma amacı ve onun diğer meâllerden farklı yönleri ele alınmış, onun diğer meallerden farklı tercüme ettiği bazı kavramlar belirlenmiştir. Üçüncü bölümde onun Kur'ân ilimlerine ve bazı Kur'âni meselelere yaklaşımı ortaya konulmuştur. Bu meseleler; Kur'ân'da geçen“hadis”kelimesini Hz. Peygamber'in sözü olarak kabul etmesi, Kur'ân'da imanın şartlarından hangilerinin zikredildiği, Kur'ân'da nesih, İsrâ ve Mirac hadisesi, Kur'ân tercümesi ile namaz kılınıp kılınamayacağı, zekât, hac, reenkarnasyon vb. konulardır. Bu çalışmada Öztürk'ün Kur'ân'daki İslâm kitabı başta olmak üzere onun diğer eserleri okunup incelenerek onların hepsi gözden geçirilmiş, böylece konuyla ilgili görüşleri ilk elden kaynaklardan tespit edilmek istenmiştir. Ayrıca Öztürk'ün fikirlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için onun görüşlerine tenkit olarak kaleme alınmış eserlerden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, we discussed Yaşar Nuri Öztürk's view of the Qur'an in the context of his works. Although Öztürk did not write an independent commentary, he prepared a translation of the Qur'an; he interpreted different verses in many of his works; In some of his works, he also touched on different issues related to the Qur'an. We started our study by talking about the purpose and method of the research. Then we discussed Öztürk's life and works. Then, by examining his works, we tried to reveal his view of the Qur'an. Then, by examining its translation of the Qur'an, we benefited from previous studies on this subject. Then we tried to reveal his approach to Qur'anic sciences and some Qur'anic issues. These issues are; The word“hadith”in the Qur'an the prophet's word, which of the conditions of faith are mentioned in the Qur'an, the abrogation of the verses of the Qur'an, the event of Isra and Mi'raj, whether it is possible to pray with the translation of the Qur'an, zakat, pilgrimage, reincarnation, etc. are subjects. In this study, besides benefiting from Öztürk's works related to our subject, we mostly benefited from the book of Islam in the Qur'an and its translation. We also benefited from the works written as criticism of Öztürk's views so that Öztürk's ideas could be better understood.