Toksik erkeklik ve iyi oluş arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of rejection sensitivity and difficulties in emotion regulation in the relationship between toxic masculinity and well-being
  1. Tez No: 766875
  2. Yazar: ŞAFAK SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA HASTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez kapsamında toksik erkeklik konusunda üç ayrı araştırma yürütülmüştür. İlk araştırmada toksik erkeklik hakkında bilgi toplanmak amacıyla nitel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu ve Toksik Erkeklikle İlgili Bilgi Toplamaya Yönelik Sorular kullanılmıştır. Örneklem grubu daha önce cinsiyetçilikle ilgili en az bir ders almış (N=11) ve daha önce cinsiyetçilik konusunda hiç ders almamış (N=13) katılımcılardan oluşmaktadır. İkinci çalışmada ise nitel çalışmanın verilerinden yararlanılarak toksik erkeklik düzeyini belirlemeye yönelik bir ölçüm aracı geliştirmek amaçlanmıştır. Veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu, Toksik Erkeklik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve Eşcinsellere İlişkin Tutum Ölçeği olarak belirlenmiştir. Çalışma örneklemi 372 (217 kadın, 155 erkek) katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışmada Pearson Korelasyon Analizi, Açımlayıcı Faktör Analizi, Paralel Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda, 21 maddeden oluşan ölçek için beş faktörlü yapının uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Üçüncü çalışmada ise toksik erkeklik ve iyi oluş arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. İyi oluş iki ayrı değişken olarak ele alınmıştır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Toksik Erkeklik Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Örneklem 293 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, Pearson Korelasyon Analizi ve SPSS Process Macro (Hayes, 2016) model 6 kullanılarak analiz edilmiştir. Toksik erkeklik ve iyi oluş arasındaki ilişkide sadece reddedilme duyarlılığı ve duygu düzenleme güçlüğünün sıralı aracılık etkisinin anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, three different studies were conducted on toxic masculinity. In the first study, a qualitative study was conducted to gather information about toxic masculinity. Demographic Information Form and Questions Related to Toxic Masculinity were used to collect data. The sample group consists of participants who have taken at least one course on sexism before (N=11) and who have never taken a course on sexism before (N=13). In the second study, it was aimed to develop a measurement tool to determine the level of toxic masculinity by using the data of the qualitative study. A questionnaire package including Demographic Information Form, Toxic Masculinity Scale (TMS), Beck Depression Inventory, Ambivalent Sexism Inventory and Homophobia Scale was used to collect data. The number of participants was 372 (217 female, 155 male). In this study, Pearson Correlation Analysis (PCA), Exploratory Factor Analysis, Parallel Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were used. As a result of the analyses, it was found that the five-factor structure was appropriate for the 21-item scale. In the third study, it was aimed to examine the mediating role of rejection sensitivity and difficulties in emotion regulation in the relationship between toxic masculinity and well-being. Well-being was considered as two separate variables. Demographic Information Form, TMS, Psychological Well-Being Scale, Life Satisfaction Scale, Rejection Sensitivity Questionnaire and Difficulties in Emotion Regulation Scale were used as data collection instruments. The sample consists of 293 male participants. Data were analyzed using PCA and SPSS Process Macro (Hayes, 2016) Model 6. It was revealed that only the serial mediating effect of rejection sensitivity and difficulties in emotion regulation is significant in the relationship between toxic masculinity and well-being.