Diskli pulluklarda disk temel parametreleri ile çalışma koşullarının toprağın karıştırılmasına etkisi
The Mixturing effects of basic disc parameters and plowing condition on plowed sail
  1. Tez No: 76688
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, farklı yapısal özelliklere sahip diskli gövdelerden oluşan 3 adet diskli pulluğun toprağı karıştırma etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemelerde, diskin durum ve yön açıları, ilerleme hızı, siymemin disk üzerindeki konumu ve iş derinliği değişken faktörler olarak ele alınmıştır. Karıştırma etkisini belirlemek amacıyla etiket materyal olarak fasulye, mısır ve nohut daneleri kullanılmıştır. Toprağın farklı derinliklerine yerleştirilen etiket materyallerinin toprak işlemeden sonraki konumları bir toprak rendesi yardımıyla belirlenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinde, sıfır karıştırmadaki teorik standart sapmanın, toprak işlemeden sonra gözlenen standart sapmaya oranı şeklinde tanımlanan bir karıştırma (K) katsayısından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; denenen her pullukta diskin durum ve yön açılarının artmasıyla karıştırma etkinliği artmıştır. İlerleme hızının artması da karıştırma etkinliğini artırmıştır. Disk üzerindeki sıyırıcının kanat kısmının disk yüzeyinden olan mesafesinin artması ise disklerin karıştırma etkinliğini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mixturing effect of three different constructed disc plough on plowed soils were determined. The position and direction angle, forward speed, the place of skimmer of the disc ploughs and working depth were taken as variable factors in the trials. To assess the mixturing effect, bean, maize and chick peas seeds were used as labelled materials. The position of the labelled material which located in different soil depth was determined with soil grinder. In the evaluation of the results, a mixturing factor (K) coefficient used which was obtained from theoretical standard deviation in zero mixturing over the standard deviation after the soil cultivation. According to the results, with the increasing disc position and direction angle, mixturing effects of soil increased for every experimented plough. An increase in forward speed increased the mixturing effect. Increasing the working depth caused an negligible increase in mixturing effect of soil. Plough discs mixturing effect was diminished with the increasing distance of skimmer from the disc plough.