Antalya İli kabak seralarında görülen zücchini sarı mozayık virüsünün enfeksiyon kaynaklarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 76692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANTALYA İLİ KABAK SERALARINDA GÖRÜLEN ZUCCHİNİ SARI MOZAYIK VİRÜSÜ'NÜN ENFEKSİYON KAYNAKLARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Filiz UÇAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Filiz ERTUNÇ 1998, Sayfa: 31 Jüri : Doç. Dr. Filiz ERTUNÇ Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Serap AÇIKGÖZ Antalya ilinde örtü altında yapılan kabak {Cucurbita pepo L.) yetiştiriciliğinin başlıca problemi olan Zucchini san mozayık virüsü (Zucchini yellow mosaic virus, (ZYMV)'nün taşınmasında ve yayılmasında etkili olan yabancı ot ve vektör türlerini belirlemek, ayrıca etmenin tohumla taşınma durumunu ortaya çıkarmak amacıyla bu çalışma ele alınmıştır. Bu amaçla, 1996 yılı Şubat ve Mayıs aylarında Antalya ilinde surveyler düzenlenerek, kabak ekili sera ve alçak tüneller incelenmiş ve virüs belirtisi taşıyan bitkilerden yaprak ve meyveler, seranın içinden ve yakın çevresinden yabancı ot örnekleri ve bunlar üzerinde mevcut bulunan vektör böcekler ile çiftçilerin ektikleri tohumlardan örnekler alınmıştır. Toplanan bitki örnekleri, tohum ve vektör böcekler laboratuvarda Indirect-ELISA testine tabi tutulmuşlardır Araştırma sonucu Antalya ili seralarında ZYMVnün Aphis gossypii (Glover), Myzus persicae (Sulzer) afit türleriyle, Amaranthus sp., Anthemis sp., Chenopodium sp., Cynosurus sp., Erysymum sp., Euphorbia sp., Medicago sp., Onobrychis sp., Ranunculus sp., Trifolium sp., Veronica sp., Vida sp., yabancı ot cinslerinde saptanmıştır. Ayrıca çiftçi tarafından kullanılan tohumların da etmen ile bulaşık oldukları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : ZYMV, Kabak {Cucurbita pepo L.), taşınma, afit, yabancı ot, tohum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DETECTION OF THE INFECTION SOURCES OF ZUCCHINI YELLOW MOSAIC VIRUS IN SQUASH GREENHOUSES IN ANTALYA PROVINCE FİLİZ UÇAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ 1998, Page: 31 Jury : Assoc. Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Serap AÇIKGÖZ This research has been conducted in order to determine weeds and aphid vectors disseminate Zucchini yellow mosaic virus (ZYMV), the major problem of protect cultivated squash (Cucurbita pepo L.) Surveys were confirmed in February and May 1996 to major production areas of Antalya, greenhouses and low tunnels were investigated and foliage and fruits bearing virus like symptom, weeds in and near the greenhouses, vector aphids on the cultivated plants and weeds and cultivated seeds were collected I-ELISA has been applied to all these material. According to the results ZYMV was present in the vectors, Aphis gossypii (Glover), Myzus persicae (Sulzer), in weeds, Amaranthus sp., Anthemis sp., Chenopodium sp., Cynosurus sp., Erysymum sp., Euphorbia sp., Medicago sp., Onobrychis sp., Ranunculus sp., Trifolium sp., Veronica sp., Vicia sp., The virus was also present in the seeds cultivated by the farmers. Key Words : ZYMV, Squash {Cucurbita pepo L. ), transmission, aphid, weed, seed.