Sağım makinalarında vakum düzeyinin pompa devir sayısıyla kontrol edilebilmesi olanakları
Possibilities of vacuum level control carry out by pump speed in milking machines
- Tez No: 76691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VATANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez projesinde, bir sağım makinasında sistemin vakum basıncının, direkt akuple edilmiş elektrik motorunun devri ayarlanarak pompa devrinin değiştirilmesiyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Seyyar tip bir sağım makinasıyla gerçekleştirilen deneylerde, bir kontrol devresiyle elektrik motorunun devri değiştirilmiş; bu sırada vakum basıncı, güç tüketimi, hava debisi ve devir sayısı ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlardan vakum basıncının motor devriyle doğrusal olarak değiştiği ve çekilen gücün %12,2 ile %29,8 arasında değişen oranlarda azaltılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, it has been aimed at the determination of vacuum pressure of the system in a milking machine by adjusting the speed of the direct coupled with electrical motor by changing pump speed. In the experiments made by using a portable milking machine, the speed of the electrical motor has been changed by using a control circuit and vacuum pressure, energy consumption, airflow and speed of rotation have been measured at the same time. According to the data, it has been determined that vacuum pressure changes with the motor speed linearly and the energy consumption is able to be decreased between the proportions of 12,2% and 29,8.%.