Quality of life and hypertension awareness of hypertensive patients in İRAQ Al-Najaf AL-Ashraf city teaching hospital
Irak Al-Najaf Al-Ashraf Şehri Eğitim Hastanesi'ndeki hipertansif hastaların yaşam kalitesi ve hipertansiyon farkındalığı
- Tez No: 766924
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı ırak'daki eğitim hastanesinde tedavi gören hipertansiyon hastalarında hipertansiyon farkındalığı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Çalışmada analitik araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Al-Nejaf Al-Ashraf İli/Irak'taki Eğitim Hastanesinde takibi olan hipertansiyon hastaları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise 1 Şubat 2022 ve 1 Mayıs 2022 tarihlerinde hastaneye başvuran, araştırma kriterlerine uyan 120 hasta oluşturmuştur. Çalışma verileri Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi, Sosyodemografik veri formu, Hasta farkındalığı değerlendirme formu ile toplanmıştır. Hastaların %35'i 46-55yaş aralığında ve % 62.5 kadın cinsiyetinde idi. Değerlendirilen hastaların % 25 'inin okuma yazma bilmediği, %22,5'inin lise mezunu olduğu görülemktedir. Hastaların %59,2'si kentte ikamet etmektedir ve % 73,3'ü (1-10) yıl arasında hipertansiyon hastası idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate hypertension awareness and quality of life in hypertension patients treated in a training hospital in Iraq. Analytical research design was used in the study. The population of the study consists of hypertension patients who are followed up in the Teaching Hospital in Al-Nejaf Al-Ashraf Province/Iraq. The sample of the study consisted of 120 patients who applied to the hospital on February 1, 2022 and May 1, 2022 and met the research criteria. Study data were collected with Health-Related Quality Of Life, the Sociodemographic data form, Patient awareness evaluation form. 35% of the patients were between the ages of 46-55 and 62.5% were female. It is seen that 25% of the evaluated patients are illiterate and 22.5% are high school graduates. 59.2% of the patients resided in the city and 73.3% of them had hypertension between 1-10 years.