Akdeniz Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran erişkinlerde, COVİD-19 pandemisi öncesi ve sonrası geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanımının karşılaştırılması
Comparison of traditional and complementary medicine use before and after the COVİD-19 pandemic in adults applying to the Akdeniz University Family Medicine outpatient clinic
- Tez No: 766932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. COVID-19 hastalığının etkileri ile pandemi öncesi ve sonrasında geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yapılan başvurulardaki farklılıkların karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma olan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara sosyodemografik özellikleri, kronik hastalık varlığı, GETAT uygulamalarını bilme durumu, tercih etme nedenleri, pandemi öncesi ve sonrasında tercih ettikleri uygulamalar, pandemi öncesine göre pandemi sonrasında tercih edilen farklı GETAT uygulamalarının nedenleri, pandemi dönemine göre yarar görme durumu, bilgi ve tutum durumu, memnuniyet durumunu ölçen 29 sorudan oluşan araştırma anketi yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Analizler IBM SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı) versiyon 26.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients over the age of 18 who applied to the Akdeniz University Family Medicine outpatient clinic, agreed to participate in the study and gave consent were included in our study. It is aimed to compare the effects of COVID-19 disease and the differences in the applications made to traditional and complementary medicine practices before and after the pandemic. Method: Our research, which is a descriptive and cross-sectional study, was applied face-to-face through a questionnaire. Sociodemographic characteristics, presence of chronic diseases, knowledge of traditional and complementary medicine practices of the Ministry of Health, reasons for preference, practices they preferred before and after the pandemic, the reasons for the different traditional and complementary medicine practices preferred after the pandemic compared to before the pandemic, were given to the participants who agreed to participate in the study, the research questionnaire consisting of 29 questions measuring the benefit status, knowledge and attitude status, satisfaction status according to the period of time was applied by face-to-face interview technique. Analyzes were performed with IBM SPSS version 26.0.