İnternet üzerinde satın alma kararı nedenleri ve marka sadakati üzerine bir araştırma
Research on reasons for the decision to purchase on the internet and brand loyalty
- Tez No: 766972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geleneksel ticaret, yeni teknolojilerle modern ticarete veya e-ticarete dönüşmüştür. Bu dönüşümün avantajı, satıcılar ve alıcılar için daha az işlem süresi, maliyet, hata ve hatadır. İşletmeler, internet ortamındaki rekabetçi iş ortamı nedeniyle elektronik müşterilerini kaybetmektedir. Bu bağlamda elektronik güven, elektronik memnuniyet ve elektronik sadakat önemli bir rol oynamaktadır. Tüketicilerin internet üzerinde satın alma kararlarını etkileyen farklı pek çok etken bulunmaktadır. Bu çalışmada, internet üzerinden yapılan alışverişte satın alma kararları nedenleri ile marka sadakati kavramının araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional commerce has turned into modern commerce or e-commerce with new technologies. The advantage of this conversion is less transaction time, cost, error, and error for sellers and buyers. Businesses lose their electronic customers due to the competitive business environment on the internet. In this context, electronic trust, electronic satisfaction, and electronic loyalty play an important role. There are many different factors that affect the purchasing decisions of consumers. This study, it is aimed to investigate the concept of brand loyalty and the reasons for purchasing decisions in online shopping.