An investigation of the relationship between health care expenditures and economic growth
Sağlık harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 766973
  2. Yazar: MURAT BİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Beşerî sermaye birikiminin ekonomik büyüme üzerinde en az fiziki sermaye birikimi kadar önemli olduğu 1960'larda içsel büyüme teorileri ile ortaya konmuştur. Ardından beşerî sermaye birikiminin nasıl artırılacağı üzerine odaklanılmış, öncelikle eğitim ardından da sağlığın iki ana bileşen olduğu tespit edilmiştir. Literatürde ekonomik büyüme ile sağlık harcamalarının ilişkisi üzerine birçok çalışma mevcuttur. Bu tezin konusu olan sağlık harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalarda genellikle sağlık harcamalarının ekonomik büyümeyi artırdığı görülmüş olsa da, hiç etkilemediği ya da ekonomik büyümeyi düşürdüğüne dair çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmada sağlık harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye'nin de içinde bulunduğu OECD ülkeleri için panel veri analizi, yapısal kırılmalı panel veri analizi, panel nedensellik testi, dinamik panel veri analizi ve non lineer panel veri analizi olmak üzere beş ayrı yöntemle incelenmiştir. Bu yöntemlerde öncelikle ekonomik büyüme ve sağlık harcamaları arasındaki ilişki incelenirken, ardından ekonomik büyümenin literatürde genel kabul gören diğer bileşenleri olan sermaye birikimi, toplam faktör verimliliği ve ekonomik büyüme üzerinde etkisi tartışılan demokrasi endeksi gibi bileşenler de modele dahil edilerek sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca literatürde kamu harcamalarının optimal düzeyi üzerine çalışmalar bulunmakla beraber OECD ülkelerinde sağlık harcamalarının optimal düzeyi üzerine çalışma bulunmadığı görülmüştür ve sağlık harcamalarının milli gelire oranı ne olduğunda ekonomik büyümenin maksimum olacağı hesaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1960s, endogenous growth theories revealed that human capital as much effect as as physical capital in economic growth. Then, it was focused on how to increase human capital accumulation, and it was determined that first of all, education and then health were two main components. There are a lot of studies in the literature trying to assess the relationship between health expenditures and economic growth. In the studies on the relationship between economic growth and health expenditures, which is the subject of this thesis, it has been observed that economic growth is increased by health expenditures generally, but there are some studies that show that it does not affect economic growth even decrease. In this thesis, the relationship between health expenditures and economic growth has been examined for OECD countries, including Turkey, with five different methods: panel data analysis, structural break panel data analysis, panel causality test, dynamic panel data analysis and non-linear panel data analysis. In these methods, firstly, the relationship between health expenditures and economic growth is examined, then the other components of economic growth that are generally accepted in the literature, such as capital accumulation, total factor productivity and the democracy index, whose effects on economic growth are discussed, are included in the model to determine the effect of health expenditures on economic growth. has been studied. In addition, although there are studies on the optimal level of public expenditures in the literature, it has been observed that there is no study on the optimal level of health expenditures in OECD countries, and it has been tried to calculate at which health expenditure level the economic growth will be maximum