Borsa İstanbul'da düşük fiyatlama anomalisi: Piyasa modeli ve capm karşılaştırılması
Underpricing anomaly in initial public offerings: Comparison of capm and market model in Borsa İstanbul
- Tez No: 766998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA ABDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Şirketlerin paylarını ilk halka arz yolu ile ihraç etmesi uzun süreli ve düşük maliyetli şekilde fon ihtiyacını gidermesi, kredibilite, likidite ve kurumsallaşma gibi avantajlar sağlaması açısından önemli bir yöntemdir. Bunun yanında halka arz kararını etkileyebilecek bazı dezavantajlar da vardır. Bu dezavantajların başında halka arzın fiyatlamasının doğru şekilde yapılmaması sebebiyle hisse senetlerinin düşük fiyatlandırılması gelmektedir. Finans literatüründe ilk halka arzlarla ilgili üzerinde en çok durulan olgu olan düşük fiyatlandırmanın varlığı birçok dönem ve çalışmada görülmektedir. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'da (BİST) 2005-2020 yılları arası ilk halka arzı gerçekleşen hisse senetlerinin ilk gün getirilerine göre düşük fiyatlama olgusunun varlığını test etmektir. Olay etüdü yönteminin kullanıldığı çalışmada, anormal getiriler Piyasa Modeli ve Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli (CAPM) ile ayrı ayrı hesaplanarak düşük fiyatlandırmanın varlığı analiz edilmiş olup, iki model arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca halka arzı gerçekleşen şirketlerin yer aldığı ana ve alt sektörler arasındaki farklar iki model ışığında anormal getirilere bakılarak incelenmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre anormal getiri ortalamaları piyasa modelinde %6,40, CAPM'de ise %0,92 bulunarak ilgili yıllarda iki model açısından da düşük fiyatlandırma yapıldığı görülmüştür. Piyasa modeli ile CAPM'in karşılaştırıldığı hipotez testi sonucunda iki model arasında anlamlı bir fark olduğu anlaşılmıştır. Son olarak ANOVA testi sonucunda sektörler arasında iki model ile hesaplanmış anormal getirilere göre düşük fiyatlama açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Issuance of shares of companies through public offering meets the need for long-term and low-cost financing, provides advantages such as creditworthiness, liquidity and institutionalization. One of the disadvantages that may affect the decision of an IPO is the underpricing of shares. The existence of underpricing related to public offerings is observed in several studies for several periods in the finance literature.. The aim of this study is to test the existence of underpricing according to the initial returns of the stocks whose IPO took place in Borsa Istanbul during the years 2005-2020. By using event study methodology, abnormal returns were calculated separately with the Market Model and CAPM. Moreover, the existence of underpricing was analyzed and it was tested that whether there is a significant difference between the two models. In addition, the differences between the main and sub-sectors where IPOs take place have been examined by looking at abnormal returns in two models. According to the findings of this study, average abnormal return was found as 6.40% in the market model and 0.92% in the CAPM, which indicates that there is underspricing for both of the models. According to the empirical results, in which the market model and CAPM were compared, there was a significant difference between the two modelsFinally, as a result of the ANOVA test, there was no significant difference among the sectors in terms of underpricing for both of themodels.