L-Glutamik asit üretiminde oksijen aktarımının ürün seçimliliğine etkisi
Effect of oxygen transfer on product selectivity in L-glutamic acid production
- Tez No: 76701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi L-GLUTAMİK ASİT ÜRETİMİNDE OKSİJEN AKTARIMININ ÜRÜN VERİMİ VE SEÇİMLİLİĞE ETKİSİ Figen ÜNLÜTABAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Güzide ÇALIK 1998, Sayfa:107 Jüri : Doç. Dr. Güzide ÇALIK Prof. Dr. Gülsen DOĞU Doç. Dr. Serpil TAKAÇ Gıda, ilaç, deri, deterjan ve kozmetik sanayinde kullanılan glutamik asit (GA) ve monosodyum glutamatın (MSG) üretimi biyoteknolojik proseslerle yapılmaktadır. Bu yüksek lisans çalışmasında Brevibacterium sp (DSM 20411) mikroorganizması kullanılarak laboratuvar ölçekte 10 cm3 hacimli, karıştırma ve sıcaklık kontrollü, mikrobiyolojik hava filtreli biyoreaktörlerde, üre, biyotin ve penisilin etkisi, 3.5 dm3 hacimli, karıştırma, sıcaklık, köpük, pH, oksijen derişimi kontrollü pilot ölçek biyoreaktörlerde penisilin ve oksijen aktarımının GA üretimi ve verimliliğine etkisi incelenmiştir. Laboratuvar ölçekte başlangıç üre, biyotin derişimi, penisilin oranının sırasıyla 6 g/dm3, l g/dm3 ve 10000 U/g olduğu belirlenmiştir. Pilot ölçekte penisilin oranı PO= 10000 U/g olduğu bulunmuştur. Pilot ölçek biyoreaktörde karıştırma hızı, gaz giriş hızı gibi oksijen aktarımını etkileyen temel proses parametreleri farklı değerlerinde GA üretimi gerçekleştirilmiş; pH, çözünmüş oksijen, mikroorganizma, glukoz, amino asit ve organik asit derişimlerinin kalma süresi ile değişimi incelenmiştir. Dinamik yöntem ile sıvı faz hacımsal kütle aktarım katsayısı kLa ve mikroorganizma oksijen tüketim hızı r0 belirlenmiştir. Maksimum GA üretimi için Q/V=0.1 wm, N=250 dk -1 optimum olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: L-Glutamik asit, Brevibacterium sp, oksijen aktarımı, oksijen aktarım katsayısı, oksijen tüketim hızı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF OXYGEN TRANSFER ON PRODUCT SELECTIVITY IN L- GLUTAMIC ACID PRODUCTION Figen ÜNLÜTABAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Güzide ÇALIK 1998, Page: 107 Jury : Assoc.Prof.Dr. Güzide ÇALIK Prof. Dr. Gülsen DO?U Assoc.Prof.Dr. Serpil TAKAÇ Production of L-glutamic acid (GA) and monosodium glutamate (MSG) which are consumed in food, pharmaceutical, leather, detergent, cosmetic industries, are accomplished by using biotechnologic processes. In this work Brevibacterium sp(DSM 20411) was used for the production of GA in laboratory and pilot scale bioreactors. In petri dishes the colonies having the highest GA production potential were selected and the effect of urea, biotine and penicillin concentrations were investigated in laboratory scale, agitation and heating rate controlled bioreactors and their optimum values were found as 6 g/dm3, 1 )ig/dm3 and 10000 U/g, respectively. In 3.5 dm3 pilot scale bioreactor the effects of air flow rate and agitation rate were investigated between the ranges Q/V=0.1-0.2 wm and N =150-500 rpm, respectively. Variation of dissolved oxygen, pH, cell, glucose, GA, amino acid and organic acid concentrations were measured as well as the oxygen transfer characteristics (ki,a, roC, ) of the system throughout the fermentations. Oxygen transfer coefficient, kta, and oxygen consumption rate, roCi, values generally first increased and then decreased with the residence time. The by-products, amino acids and organic acids, concentrations varied in number and concentration depending on the oxygen transfer conditions. Q/V-0.1 wm and N=250 rpm conditions were found to be optimum for maximum GA production. KEY WORDS: Glutamic acid, Brevibacterium sp, oxygen transfer, oxygen transfer coefficient, oxygen consumption rate.