Kalecik koşullarında yetiştirilen bazı sofralık ve şaraplık üzüm çeşitlerinde göz verimliliğinin belirlenmesi
Determination of bud fruitfulness in some table and wine grape cultivars grown Kalecik conditions
  1. Tez No: 76700
  2. Yazar: NURSEL ÖZCAN (NEŞELİ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALECİK KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN BAZI SOFRALIK VE ŞARAPLIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDE GÖZ VERİMLİLİĞİNİN BELİRLENMESİ Nursel ÖZCAN (NEŞELİ) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1998, Sayfa: 41 Jön: Prof-Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr. Y. Sabit AĞAOĞLU Prof.Dr. Ertan İLTER Bu araştırma ile Kalecik koşullarında yetiştirilen 4 sofralık (Muscat Rein des Vignes, İtalya, Kozak beyazı, Kozak siyahı), 2 şaraplık (Gamay, Karasakız) üzüm çeşitlerinde dipten itibaren ilk 10 boğumun verimlilik düzeyleri (salkım sayısı/primer tomurcuk) mikroskop altında kuru açma, serada sürdürme ve bağda gözlem metotlarına göre saptanmış ve bunun sonucunda anılan çeşitlere özgü budama metodunun belirlenmesine iliştin veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Muscat Rein des Vignes hem 2-3 gözden kısa, hem de 6-7 gözden yan uzun, İtalya üzüm çeşidine ise 5 gözden yan uzun budama yapılmasının daha uygun olacağı tespit edilmiştir. Kozak beyazı üzüm çeşidinde orta boğumlar daha verimli bulunduğundan bu çeşide 4. veya 6. gözden yan uzun budanabileceği belirlenmiştir. Kozak siyahı çeşidinde verim dip ve uç gözlerde daha yüksek olduğundan 2-3. gözlerden kısa veya 7-8 gözden yan-uzun budama yapılması gerektiği saptanmıştır. Benzer şekilde Gamay ve Karasakız çeşitlerinde de dip ve uç gözlerde verim daha yüksek olduğundan Gamay çeşidinin 1. gözden kısa veya 5-6. gözden yan-uzun, Karasakız çeşidinin ise 3. gözden kısa veya 6. gözden yan-uzun budanabileceği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Üzüm çeşitleri, tomurcuk verimliliği, kuru açma, serada sürdürme, bağda gözlem, budama.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT M, Sc Thesis DETERMINATION OF BUD FRUTTFULNESS IN SOME TABLE AND VINE GRAPE CULTIVARS GROWN IN KALECİK CONDITIONS. Nursel ÖZCAN (NEŞELİ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1998, Page: 41 Jury: Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Ertan İLTER This experiment was carried out to determine the bud fruitfulness of the first 10 buds on the cane for 4 table (Muscat Rein des Vignes, italya, Kozak beyazı, Kozak siyahı), and 2 wine (Gamay, Karasakız) cultivars grown in Kalecik. At the end of the experiment, both spur (short) pruning (2-3 buds) and half- long (6-7 buds) for Muscat; half-long (5 bud) for İtalya can be recommended. Buds in the middle of the cane of Kozak beyazı is more fruitfulness that's why this cuttivar would be pruned at half long level (4-6 buds). It's suggested that Kozak siyahı short pruning (2-3 buds) or half-long (7-8 buds) and Gamay short pruning (1. bud) or half long (5-6 buds.)on the other hands short pruning at third buds level or half-long pruning at 6. buds for Karasakız in Kalecik conditions. Key Words : Grape cultivars, bud fruitfulness, microscopic examination, growing in greenhouse of buds, counting the clusters at vineyard, pruning.