Kauçuk matris içerisine kömür külü takviyesinin mekanik özelliklere ve çapraz bağ yoğunluğuna etkisi
The effect of coal ash added in rubber matrix on mechanical properties and crosslink density
  1. Tez No: 767059
  2. Yazar: ENES AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, ana matris olarak kullanılan SBR kauçuğuna eklenilen kömür külünün kauçuk malzemelerde kullanılması sonucunda mekanik özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmış, kauçuk matris içerisindeki fiziksel ve kimyasal davranışlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında deneylerde aynı bileşiğe bağlı kalarak, kömür külü kütlece %0, %5, %10, %15 oranlarında bileşiğe ilave edilerek 4 farklı bileşik elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklere, sertlik, yoğunluk, çekme, % uzama ve yırtılma testleri yapılmıştır. Buna ilave olarak kömür külünün bileşiklerdeki çapraz bağ yoğunluğu ve çapraz bağ yoğunluğunun mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Bileşiklere ilave edilen kömür külü oranı artıkça, bileşiklerin çapraz bağ yoğunluğu, kopma dayanımı, % birim uzaması, sertlik ve yoğunluk değerlerinin arttığı görülmüştür. Üretim maliyetlerinde ise kayda değer bir düşme olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of coal ash added to SBR rubber, which was used as the main matrix, on the mechanical properties of rubber materials was investigated, and studies were carried out to determine their physical and chemical behaviors in the rubber matrix. Within the scope of these studies, 4 different compounds were obtained by adhering to the same compound in the experiments, by adding 0%, 5%, 10%, 15% coal ash to the compound. Hardness, density, tensile, % elongation and tear tests were performed on the compounds. In addition, the crosslink density of coal ash in the compounds and the effect of crosslink density on mechanical properties were investigated. It was observed that the crosslink density, breaking strength, % elongation, hardness and density values of the compounds increased as the amount of coal ash added to the compounds increased. It was observed that there was a significant decrease in production costs.