Türkiye'de siyaset sosyolojisi araştırmaları: 2017 Genel Referandum sonuçlarının İzmir ve Ankara bazında karşılaştırılması
Political sociology studies in Turkey: Comparison of the 2017 General Referendum results on the basis of İzmir and Ankara
  1. Tez No: 767058
  2. Yazar: FİKRİYE SERÇİN PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BURAK SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de siyaset sosyolojisi araştırmaları, genel bir tasnifle: Toplumsal yapı ve siyaset ilişkisi, siyasetin özgül problem alanları (siyasal katılım, oy verme ve seçmen davranışları vs.), toplumsal ve siyasal değişime, siyasal partiler ve baskı grupları, siyasal seçkinler gibi başlıklar altında toplanabilir. Türkiye, 2017 yılında gerçekleşen anayasa değişikliği ile yönetimde yeni bir sisteme geçmiştir. Bu sistemde öne çıkan ön önemli değişiklik“Parlamenter Sistem'den”vazgeçilip“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”adı verilen yeni ve farklı bir yönetim sisteminin ortaya konmasıdır. Bu çalışmada siyaset sosyolojisi kuramları çerçevesinde Türkiye'de 16 Nisan 2017'de yapılan ve anayasa değişikliği halk oylaması (referandum) Türkiye geneli sonuçları ile analiz edilmektedir. Çalışma, örneklem olarak Ankara ve İzmir özelinde incelenmektedir. Bu iller arasındaki sonuçlar ve farklılıklar, siyasal ve sosyolojik yaklaşımlar çerçevesinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Political sociology studies in Turkey, with a general classification: The relationship between social structure and politics, specific problem areas of politics (political participation, voting and voter behavior, etc.), social and political change, political parties and pressure groups, political elites. can be collected. With the constitutional amendment that took place in 2017, Turkey switched to a new system in administration. The most prominent change in this system is the abandonment of the“Parliamentary System”and the introduction of a new and different management system called the“Presidential Government System”. In this study, within the framework of political sociology theories, the constitutional amendment referendum held on April 16, 2017 in Turkey is analyzed with the results of Turkey in general. The study is examined in Ankara and Izmir as a sample. The results and differences between these provinces are discussed within the framework of political and sociological approaches.