Kadın hastalıkları ve doğum ile genel cerrahi uzmanlık alanlarında tıbbi malpraktisten doğan hukuki sorumluluk şartları
The legal responsibility conditions arising from medical malpractice in the fields of gynecology and obstetrics and general surgery
- Tez No: 767060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YENİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tıbbi malpraktis kavramı açıklanarak tıbbi malpraktisten kaynaklanan hukuki sorumluluk türleri ve dayanakları ayrı ayrı belirtilerek hekimin ve özel hastanenin sorumluluk kapsamları ele alınmıştır. Genel cerrahi ile kadın hastalıkları ve doğum alanlarında görülen tıbbi malpraktis örneklerine değinilerek uygulamada yaşanan problemler ve problemlerin hukuk sistemine yansıyışı ile Türk yargı sisteminde nasıl ve hangi yöntemlerle çözümlendiği incelenmiştir. Sağlık hukuku gelişmiş olan dünya ülkelerinde tıbbi malpraktisten doğan uyuşmazlıklarda izlenen yöntemler belirtilerek ülkemizdeki uygulama sorunlarına çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of medical malpractice is explained, and the scope of responsibility of the physician and the private hospital is discussed by specifying the types and grounds of legal liability arising from medical malpractice. By mentioning the examples of medical malpractice in the fields of gynecology and obstetrics and general surgery, the problems experienced in practice and their reflection on the legal system and how and by which methods they were resolved in the Turkish judicial system were examined. The methods followed in the disputes arising from medical malpractice in the countries of the world with developed health law, and solutions to the implementation problems in our country are presented.