Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde kullanılan kan ve komponentlerinin dağılımı, endikasyonları ve erken dönem transfüzyon komplikasyonları
Yuzuncu Yil University Trainning Hospital donated blood and product units to evaluate the indications of blood product type distribution rates in the manner of early complications, complication frequencies according to the type of product
- Tez No: 194924
- Danışmanlar: PROF.DR. İMDAT DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Aralık 2005 - Haziran 2006 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kan Merkezinden kliniklere transfüzyon amacıyla verilen 1989 ünite kan veya kan ürününün transfüzyon endikasyonları, komponent kullanma oranları, erken dönem transfüzyon komplikasyonları ve komplikasyonların verilen kan komponentine göre dağılımını belirlemek amacıyla prospektif olarak yapılmıştır. Transfüze edilen ürünlerin %50'si tam kan, %26'sı eritrosit süspansiyonu, %19.8'i taze donmuş plazma ve %4.2'si trombosit süspansiyonu idi. Kan ve komponentlerinin %30.8'i İç Hastalıkları, %11.9'u Genel Cerrahi, %16.8'i Kadın Doğum, %15.3'ü Çocuk Hastalıkları ve % 25.2'i ise diğer servislerde kullanıldı. Kullanılan tam kanların %54.8'i taze kan idi. Tam kanların %45.3'ü hemoglobin değerleri 8-10 g/dl arasında olan hastalara transfüze edildi. Eritrosit süspansiyonların %46'sı hemoglobini 8 g/dl'nin altında olan hastalara transfüze edildi. Trombosit süspansiyonların %56.2'si trombosit sayısı < 10x103/mm3 olan hastalara transfüze edildi.Taze donmuş plazmaların %36'sıi oral antikoagülan kullanımına bağlı kanaması olan hastalara verildi. Tüm transfüzyon yapılan hastaların %3'ünde transfüzyonla ilişkili akut komplikasyonlar gelişti. Bunların %1.8'inde akut febril nonhemolitik reaksiyon (FNHR) gelişti.( Akut FNHR, tam kan alan hastaların %1.9'unda, eritrosit süspansiyonu alanların %2.3'ünde ve trombosit süspansiyonu alan hastalarında %6.25'inde ). Akut FNHR daha çok (%61.2) beş ünite ve üzerinde transfüzyon yapılan hastalarda görüldü. Ürtiker olguların %0.95'inde görüldü.( Tam kan alanların %0.9'unda, eritrosit süspansiyonu alanların %1.14'ünde ve trombosit süspansiyonu alanlarında %5'inde ). İki hastada (%0.1) hipokalsemi, ACE inhibitörü kullanan 2 hastada (%0.1) hipotansiyon, bir hastada (%0,05) transfüzyon sonrası hipertansiyon ve bir hastada ise (%0.05) hiperkalemi gelişti. Sonuç olarak hastanemizde tam kan kullanım oranının ortalama %50 olduğu ve en çok kan ve kan ürününü kullanan bölümün İç Hastalıkları olduğu görüldü.Tam kan kullanım oranlarımızın Türkiye ortalamasına yakın olduğu anlaşıldı. Bununla birlikte tam kan kullanım oranının hala yüksek olduğu görülmektedir. Transfüzyonlara bağlı akut reaksiyon oranlarının literatürde bildirilen oranlara benzer olduğu görüldü. Komponent kullanımının artırılması ve hastaların gereksiz riske sokulmaması için konu ile ilgili bilgilendirilme çalışmalarının artarak devam etmesi gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study conducted prospectively between December 2005 and June 2006 in Yuzuncu Yil University Training Hospital?s Blood Center based on the available data of 1989 donated blood and blood product units to evaluate the indications of blood product type distribution rates in the manner of early complications , complication frequencies according to the type of product. 50 percent of the transfused units were whole blood, 26 percent were packed red cells, 19.8 percent were fresh frozen plasma, 4.2 percent were thrombocyte suspensions. Of the transfused units, in this study, 30.8 % were used in Internal Medicine, 11.9 % in General Surgery, 16.8 % in Gynecology and Obstetrics, 15.3 % in Pediatrics, and 25.2 % in other inpatient departments. Of the transfused whole blood units 54.8% were fresh blood units. 45.3 % of the transfused whole blood units were used for the patients with hemoglobin levels 8-10 gr/dl and 46 % of packed red cells were used for the patients with hemoglobin levels below 8 gr/dl. 56.2 % of thrombocyte suspensions were transfused to the cases with platelet counts lower than 10 000/mm³. 36 % of fresh frosen plasma were transfused to the patients who bled while on oral anticoagulant therapy. Acute transfusion complications were observed in 3 % of the patients received transfusion therapy while in 1.8% these were acute febrile nonhemolytic reactions. Acute febrile nonhemolytic reactions observed in 1.9% of those received whole blood, in 2.3 % of those received packed red cells, and in 6.25 % of those received thrombocyte suspensions. 61.2% of acute febrile nonhemolytic complications were observed in patients who received five or more blood and blood product units. Urticaria were observed in 0.9% of transfused patients. Urticaria ocurred in 0.9% of whole blood transfused cases, in 1.14% of those received packed red cells, and in 5% of thrombocyte transfused patients. Hypocalcemia were observed in two patients (0.1%), hypotension in two patients receiving ACE inhibitor drugs (0.1%) , hypertension in one case (0.05%), and hyperkalemia in one patient (0.05%). We have observed that Internal Medicine Department bares the highest rate for transfusion practice. Among all of the transfusion procedures whole blood use was 50%. Whole blood usage rate of this hospital is consistent with the general transfusion practice in Turkey. Yet blood transfusion practice rates observed is still higher than it should be. In this study frequency of acute transfusion reactions were found consistent with the available literature. Blood product transfusion frequency should be increased and for this purpose and to reduce the transfusion risks it is suggested to encourage the attempts informing the patients, healthcare providers and the public.