Determination of anticancer and antioxidant activites of salvia aramiensis on lung cancer cells
Salvıa aramıensıs'in akciğer kanser hücrelerinde antikanser ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 767082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN, DOÇ. DR. ÖNDER YUMRUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, tıbbi açıdan önemli bir familya olan Lamiaceae'den Salvia aramiensis'in fitokimyasal içeriği, antioksidan ve antikanser etkisininin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla doğal büyüme alanından elde edilen S. aramiensis metanol kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Bitki ekstraktının LC-MS-MS analizi sonucunda 5 farklı fenolik bileşik belirlenmiştir. Antioksidan aktivite testlerinde S. aramiensis'in MeOH ekstraktının DPPH ve metal şelatlayıcı etkileri araştırılmıştır. Bunun sonucunda S. aramiensis'in zayıf antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. S.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the phytochemical content, antioxidative and anticancer effect of S. aramiensis from Lamiaceae, which is a medically important family. For this purpose, the plant obtained from its natural growing area were extracted by using methanol. As a result of LC-MS analysis of the plant extract, 5 different compounds determined. In antioxidant activity tests, the DPPH and metal chelating effects of MeOH extract of S. aramiensis were investigated. As a result of that, weak antioxidant effect of S. aramiensis was observed. Antiproliferative effect of S.