Rekabet gücünün arttırılmasında termal turizmin yeri ve önemi: Kütahya Yoncalı örneği
The place and importance of thermal tourism in increasing competitiveness: The case of Kütahya Yoncalı
  1. Tez No: 767084
  2. Yazar: EMİNE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kullanılan üretim teknolojilerinin yenilenmesi ile artan üretim kapasiteleri söz konusu olmuştur. Dünya pazarlarının küreselleşme eğilimi sonucu, üretilen ürünleri pazarlamak bir yönden olumlu etkiler doğururken diğer yönden bazı sorunlarla karşılaşılmasına yol açmıştır. Bu sorunların en büyüğü, aynı ürünü ya da ikame ürünü üreten ve pazarlayan rakiplerle mücadele etmektir. Bu rakiplerle rekabet etme zorunluluğu, rekabet gücüne büyük önem verilmesine ve rakiplere karşı üstünlük kurma çabalarına neden olmuştur. Bu çabalar sonucu rekabet edebilme yeteneği olarak bilinen rekabet gücü kavramı ortaya çıkmıştır. Rekabet gücünün arttırılması çabaları, günümüzde oldukça yoğunlaşmıştır. Rekabet gücünün önem kazandığı turizm ve sağlık bilimleri literatüründe büyük bir gelişim söz konusudur. Bu gelişmelere bağlı olarak termal turizm ön plana çıkmıştır. Termal turizm; sağlığı korumak, hastalıkları iyileştirmek ve termal olanaklardan yararlanmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, rekabet gücünün arttırılmasında termal turizmin yeri ve önemi üzerinde durulacaktır. Çalışma, Kütahya Yoncalı örneği üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the renewal of the production technologies used, increased production capacities have come into question. As a result of the globalization trend of the world markets, marketing the products produced has positive effects on one side, while on the other hand, it has caused some problems. The biggest of these problems is dealing with competitors who produce and market the same product or substitute product. The necessity to compete with these rivals has led to great emphasis on competitiveness and efforts to gain superiority over competitors. As a result of these efforts, the concept of competitiveness, known as the ability to compete, has emerged. Efforts to increase competitiveness have intensified today. There is a great development in the tourism and health sciences literature, where competitiveness gains importance. Depending on these developments, thermal tourism has come to the fore. thermal tourism; aims to protect health, cure diseases and benefit from thermal facilities. In this study, the place and importance of thermal tourism in increasing competitiveness will be emphasized. The study will be examined on the example of Kütahya Yoncalı.