Psikolojik/manevi danışmanlık ve rehberlikte tasavvuf'un rolü ve imkanları
The place of sufism conceptually in spiritual counseling
  1. Tez No: 767085
  2. Yazar: HACER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada psikolojik/manevi danışmanlık alanında inanç ve yaşantı rehberimiz olan modern psikoloji kuram ve kavramları tasavvuf psikolojisi kavramlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarla; Tasavvuf psikolojisinin başlı başına bir terapi ve manevi rehberlik modeli olduğu, manevi danışmanlık ve rehberliğin tecrübî boyutu yüksek bir anlayış olan tasavvuftan yararlanmaya ihtiyaç duyduğu, manevi danışmanlığın hem gelişmesine katkı sağlayacağı hem de modern psikolojinin içinden çıkamadığı ruhsal ve manevi problemleri çözmede yardımcı olacağı ortaya konulmuştur. Ayrıca gerek modern psikolojinin gerekse manevi danışmanlığın kapsamı içerisinde tasavvuf psikolojisinin imkân ve yeterlilikleri, ülkemizde yeni gelişmekte olan manevi rehberlik alanının tasavvuf ile gelişimini, manevi rehberliği batı etki ve bağımlılığından kurtararak kültürel bazda benimsenmesini, tasavvuf psikolojisi temelli danışma ve rehberliğin yerini edinmesini ve sınırlarının belirlenmesini sağlamak için yeni bir tanımının yapılabileceği ve Tasavvuf psikolojisinin din psikolojisinde başlı başına Tasavvuf temelli manevi danışmanlık adında bir alan olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, modern psychology theories and concepts, which are our belief and life guide in the field of psychological/spiritual counselling, are compared with the concepts of Sufi psychology. With these comparisons; It has been revealed that Sufi psychology is a model of therapy and spiritual guidance in itself, that spiritual counselling and guidance need to benefit from Sufism and that spiritual counselling will both contribute to its development and help solve spiritual and moral problems that modern psychology cannot solve. In addition, the possibilities and competencies of Sufi psychology within the scope of both modern psychology and spiritual counselling are that a new definition can be made to ensure the development of the newly developing field of spiritual guidance in our country with Sufism, the adoption of spiritual guidance on a cultural basis by freeing it from western influence and dependency, the replacement of based advice and guidance with Sufi psychology-based counselling and guidance and the determination of its limits, and that Sufi psychology can be defined in religion. It has been revealed that there may be a field under the name of Sufism-based spiritual counselling in its own right.