Zengezur Koridoru'nun Azerbaycan ve Türkiye'nin dış ticaretine olası etkileri
Possible effects of Zangezur Corridor of foreign trade in Azerbaijan and Turkey
  1. Tez No: 767095
  2. Yazar: MAHAMMADNURU HAMZATLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN BÜBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Economics, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Zengezur Koridoru'nun Azerbaycan ve Türkiye'nin dış ticaretine olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Azerbaycan ve Türkiye'nin ekonomik, jeopolitik incelemeleri, fırsat ve risk analizleri yapılmış ve bu analizler doğrultusunda bu iki ülkenin spesifik konularda incelemeleri yapılmıştır. İki ülke tarafında yapılan analizlerde bilgi, ulaştırma, teknolojik alanları bir başlık altında incelenmiştir ve bu alanlarda yapılması gereken çalışmalar ele alınmıştır. Bu koridorun Azerbaycan ve Türkiye'nin turizmine pozitiv etkilerini, lojistik alanında yapılan çalışmalarla birlikte gelecekte yapılması gereken çalışmalar ele alınmıştır. Tez çalışması SWOT ve PEST analizleriyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the possible effects of the Zangezur Corridor on the foreign trade of Azerbaijan and Turkey. Azerbaijan and Turkey's economic, geopolitical studies, opportunity and risk analyzes were made and in line with these analyzes, these two countries were examined on specific issues. In the analyzes made by the two countries, the fields of information, transportation and technology were examined under one heading and the studies that should be done in these fields were discussed. The positive effects of this corridor on the tourism of Azerbaijan and Turkey, together with the studies in the field of logistics, the studies that need to be done in the future are discussed. The thesis study was supported by SWOT and PEST analysis.