Zengezur koridoru'nun Azerbaycan ve bölge ülkelerin dış ticaretine olası etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the possible effects of the Zangezur corridor on foreign trade of Azerbaijan and the countries in the region
  1. Tez No: 821417
  2. Yazar: TUKAZBAN GASIMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ERÇİN YURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
2020 senesinde İkinci Karabağ Savaşı'nın en dikkat çekici sonuçlarından biri olan Zengezur koridoru, yerel, bölgesel ve kıtalararası olmak üzere üç boyutta önem taşımaktadır. Yerel düzeyde, koridorun geçtiği bölgeler üzerinden ülkelerdeki yerel ekonomik kalkınmayı teşvik edici rolü bulunmaktadır. Zengezur Koridoru, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan'ın az gelişmiş bölgelerinden geçmesiyle büyük bir önem taşımaktadır. Koridor, Azerbaycan'ın uzun süredir işgal altında olan güneybatı bölgelerine bağlanmasını sağlarken, aynı zamanda Türkiye'nin de terörle mücadele eden doğu bölgelerine ekonomik büyüme sağlayacaktır. Bu çalışma, Zengezur Koridoru'nun Azerbaycan ve Bölge Ülkeleri'nın dış ticaret ve lojistik sektörü üzerinde olası etkilerini araştırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, koridorun açılmasının ülkelerin dış ticaretine etkileri, güçlü ve zayıf yönleri ile ortaya çıkaracağı fırsatlar ve tehditler nitel analiz ve veri döküman analiziyle araştırılmıştır. Sonda toplanan bilgiler swot analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, Zengezur Koridoru'nun Azerbaycan'ın dış ticaret ve lojistik sektöründe olumlu bir etki yaratacağı ve toplumlar arasında barışa katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Zengezur Koridoru, Ermenistan'ı da içine alan bölge ülkelerinin ekonomik kalkınmalarına katkı sağlama potansiyeline sahip önemli bir proje olarak fırsat gibi değerlendirilmektedir. Ancak, koridor çalışmalarının net bir plana sahip olmaması ve bölgedeki güvenlik sorunlarının devam etmesi, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların belirlenmemesi gibi zayıf yönler bulunmaktadır. Ayrıca, ABD ve Avrupa'da etkili Ermeni lobileri de koridorun açılmasına karşı önemli bir tehdit oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Zangezur corridor, which emerged as a result of the Second Nagorno-Karabakh War in 2020, holds significant importance on various levels, including local, regional, and intercontinental. Locally, it contributes to the economic development of the regions it passes through in the involved countries. Particularly, it plays a crucial role in connecting Azerbaijan to its long-occupied southwestern territories and providing economic opportunities to the underdeveloped eastern regions of Turkey. This study aims to explore the potential effects of the Zangezur corridor on Azerbaijan's foreign trade and the regional logistics sector. Through qualitative analysis and data document examination, the study examines the impact of the corridor's opening on foreign trade, identifies its strengths, weaknesses, opportunities, and threats, and utilizes SWOT analysis to evaluate the gathered information. The research findings indicate that the Zangezur corridor will positively impact Azerbaijan's foreign trade and the logistics sector while contributing to peacebuilding efforts among communities. Therefore, the corridor is seen as an opportunity for peaceful development in the region, including Armenia. However, some challenges need to be addressed, such as the absence of a clear implementation plan, ongoing security concerns in the region, and the unresolved borders between Azerbaijan and Armenia. Additionally, influential Armenian lobbies in the US and Europe pose a significant threat to the corridor's opening.