Görselleştirme yöntemiyle hazırlanmış etkinliklerin öğrenci başarısına ve matematik dersine yönelik tutumuna etkisi
The effect of activities prepared with visualization method on student achievement and attitudes towards mathematics lesson
- Tez No: 767099
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DOĞAN TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik ölçme öğrenme alanı konularının görselleştirme yöntemine dayalı etkinliklerle yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Çalışma grubu 29 tane kontrol grubu öğrencisi, 30 tane deney grubu öğrenci olmak üzere toplam 59 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Afyonkarahisar ilinde bulunan bir devlet okulunda yürütülmüştür. Ölçme öğrenme alanına ait kazanımlar belirlendikten sonra deney grubu öğrencilerinde kullanılmak üzere görselleştirmeye uygun, uzman görüşleri dikkate alınarak hazırlanan etkinliklerle öğretim yapılmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise 4.sınıf matematik dersi müfredatında bulunan yöntemlerle öğretim yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 35 soruluk“Ölçme Başarı Testi”ile matematik dersine yönelik tutumlarındaki değişimi incelemek amacıyla Hacıömeroğlu (2017) tarafından kısaltılarak yeniden düzenlenen“Matematik Tutum Ölçeği”ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıra Testi kullanılmıştır. Uygulama öncesi ön test ve uygulamanın yapılmasının ardından son test yapılarak veriler toplanmıştır. Uygulama süreci 6 hafta sürmüştür. Öğretim sürecinde işlenen konular sırasıyla uzunluk ölçme, çevre ölçme, alan ölçme ve tartma konularıyla sınırlandırılmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test sonuçlarına bakıldığında her iki grubun ölçme konularında akademik başarılarının arttığı görülmüştür. Görselleştirme ile öğretim yapılan deney grubu öğrencileri ile MEB matematik dersi müfredatında bulunan yöntemlerle ders işlenen kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmıştır. Deney ve kontrol grubunun matematik dersine yönelik tutumları incelendiğinde her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of teaching mathematics measurement learning field subjects with activi based on visualization method on students' academic achievement and attitudes towards mathematics lesson. Experimental design research model with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research was selected using simple random sampling method. The study group consists of 29 students in the control group and 30 students in the experimental group, a Toplam of 59 students. The research was carried out in a public school in Afyonkarahisar in the second term of the 2021-2022 academic year. After determining the achievements of the measurement learning field, teaching was carried out with activi suitable for visualization to be used by the experimental group students and prepared by taking into account the expert opinions. The control group students were taught with the methods found in the 4th grade mathematics curriculum. As a data collection tool in the research, the 35-question“Assessment Achievement Test”developed by the researcher and the“Mathematics Attitude Scale”, which was shortened and rearranged by Hacıömeroğlu (2017) in order to examine the change in attitudes towards the mathematics lesson, were used as pre-test and post-test. Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used in the data analysis of the research. Data were collected by pre-testing before the application and post-testing after the application. The application process took 6 weeks. The subjects covered in the teaching process were limited to measuring length, measuring circumference, measuring area and weighing, respectively. When the pre-test and post-test results of the students were examined, it was seen that the academic success of both groups in measurement subjects increased. There was a statistically significant difference between the academic achievements of the experimental group students who were taught with visualization and the control group students who were taught with the methods found in the MEB mathematics curriculum. When the attitudes of the experimental and control groups towards the mathematics lesson were examined, no statistically significant difference was observed between the two groups.