Kurumsal yönetim faaliyetlerinin işletme performansına etkisi: BIST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde bir uygulama
The effect of corporate governance activities on business performance: An application in the BIST Corporate Governance Index
  1. Tez No: 767100
  2. Yazar: ŞAZİYE NAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUTKAVUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal yönetim faaliyetlerinin işletme performansına etkisi finansal oranlar yardımı ile incelenmiştir. Bu kapsamda araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde; kurumsal yönetim kavramı ve kurumsal yönetimin Türkiye'deki ve Dünya'daki uygulamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde; finansal analiz yöntemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Kurumsal yönetim ile ilgili uluslararası ve ulusal alanda yapılan literatür çalışması yer almıştır. Dördüncü bölümde ise; Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal yönetim faaliyetlerinin işletme performansına olan etkisi finansal oranlar yardımı ile ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde işlem gören 32 adet işletmenin yayımlamış oldukları finansal verilerden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal yönetim faaliyetlerinin işletme performansına olumlu etkisinin olmadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, the effect of corporate governance activities of businesses operating in Turkey on business performance has been examined with the help of financial ratios. In this context, the research consists of four parts. In the first part; The concept of corporate governance and its applications in Turkey and in the world are discussed. In the second part; financial analysis methods are discussed. In the third part; There is a literature study on corporate governance in the international and national field. In the fourth chapter; The effect of corporate governance activities of businesses operating in Turkey on business performance has been revealed with the help of financial ratios. In the research, the financial data published by 32 companies traded in the BIST Corporate Governance Index was used. As a result of the research, it has been revealed that the corporate governance activities of the enterprises operating in Turkey do not have a positive effect on the business performance.