Kadın ve erkek işçilerin iş ve aile ortamlarında toplumsal ansiyete ilişkin tutumları
  1. Tez No: 7670
  2. Yazar: GÜLDEN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada kadın ve erkek işçilerin iş ve aile ortamlarında toplumsal cinsiyete ilişkin tutumları, iş yerinde dört temel boyut, ailede ise üç temel boyutta, cinsiyete bağlı olarak incelenmiştir. Bu amaçla, yaşları 18-40 arasında değişen, evli ve bekâr, ilk, orta veya lise mezunu 99 kadın 100 erkek iş çi araştırmaya katılmıştır. İşçiler işyerinde üretme eylemi, güç ilişkileri, dayanışma ilişkileri ve öznel ala na dönük tutumlarını, ailede ise yine üretme eylemi, güç ve dayanışma ilişkilerine dönük tutumlarını beş dereceli bir ölçek üzerinde, geleneksel-eşitlikçi tutumlara göre değerlendirmişlerdir. Bulgular, kadın ve erkek işçilerin iş ölçeğine dönük tutumlarının tek ve genel bir faktörde, aile ölçeğine dönük tutumlarının ise iki faktörde özetlenebildiğini göstermiştir. İş ve aile ortamları arasındaki ilişkiler açısından yordamaya katkı dereceleri değişmekle birlikte, işyerindeki hemen tüm temel boyutlarla ailedeki alt boyutlar arasında yayılma etkileri olduğu görülmüştür. Bu nun yanısıra, işyerindeki tutumlar, tutarlı olarak en fazla ailedeki üretme eylemine dönük tutumlardan yordanmak üzere, yine ailedeki temel boyutların tümü ile işye rindeki alt boyutlar arasında yayılma etkileri olduğu bulunmuştur. Ayrıca, geleneksel-eşitlikçi tutumlara göre, kadınların işyerinde kadın erkek dayanışmasına dönük tutumları arasındaki tüm boyutlarda. erkeklerden daha eşitlikçi uca kaydığı görülmüştür. Ailede ise, kadın ve erkeklerin üretme eylemine dönük tutumları arasında ortaya çıkan farkların, güç ve dayanışmaya dönük tutumlarında belirmediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
11X ABSTRACT The aim of this study is to examine the gender based attitudes of factory workers both male and female within the work and family settings. The attitudes in the work place are categorized along dimensions of productive activity, power and support relations and subjective sphere. Similarly, the attitudes in family are categorized along productive activity, power and support relations. The dimensions are measured by work and family scales given to 99 female and 100 male workers in medium sized factories in İstanbul. Principle Factor Analyses with Iterations revealed one major factor in the work scale and two factors in the family scale. Further, Hierarchical Regression Analyses indicated significant predictive relations between the attitudes in both settings. Finally, comparisons between female and male workers revealed f amale s to have higher levels of egalitarian attitudes as compared to males*